4.5G için SİM Kart değişecek

Türkiye’deki teknoloji gündeminison günlerde meşgul eden önemli konulardan biri yeni nesil mobil iletişim teknolojisi 4.5G. Geçtiğimiz ayın sonlarında ihalesi yapılan ve 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma sunulması planlanan 4.5G ile daha yüksek hızlı mobil internet ve kurumsal anlamda birçok yenilik sunulacak.

4G technology
4G technology

Akıllı telefon ve tabletlerdeki mobil internet hızını en az 10 kata kadar arttıracak yeni iletişim teknolojisi 4.5G için geri sayım  başladı. 1 Nisan 2016’da kullanıcılarla buluşması beklenen 4.5G kullanmak için öncelikli olarak donanımsal destek gerekiyor. 4G veya 4.5G destekleyen bir akıllı telefona, tablete, bilgisayar yada modeme sahip olunması gerekiyor. Ancak bu yeni teknolojiden yararlanabilmek için SIM kartlarının da 4G veya 4.5G’ye uyumlu olması gerekiyor.

SİM KART 4.5G YENİ
Bu teknolojiyi kullanmak isteyen kişilerin cihazları donanımsal olarak 4G veya 4.5G’yi desteklese de SIM kartlarının da 4.5G uyumlu olması şart. Son yıllarda bazı operatörler 4G uyumlu SIM kart sattığı için piyasada kullanılan bazı SIM kartlar bu teknolojiyi destekliyor.
Ancak Türkiye’de kullanılan SIM kartların ne kadarının 4.5G desteği sunduğu konusunda net bir bilgi yok. Türkiye’de yaklaşık 72 milyon cep telefonu hattı abonesi bulunuyor. Sektör yetkililerinden alınan bilgilere göre ise bu abonelerin yarısında 4.5G uyumlu SIM kart bulunmuyor. Bu da en az 36 milyon cep telefonu hattı abonesinin 4.5G kullanabilmesi için yeni bir SIM kart alması gerektiğini gösteriyor. 900 MHz, 1800 MHz ve 2100 MHz frekanslarını destekleyen bu SIM kartlar sadece 3G teknolojisi ile kullanılabiliyor.
4.5G teknolojisinin kullanılacağı frekans ihalesi için yeni 800 MHz ile 2600 Mhz frekansları açıldı. Bu yüzden de 3G destekleyen eski SIM kartlar, söz konusu yeni frekansları desteklemiyor. 4G ve 4.5G destekleyen SIM kartların ismi kısaca ‘USIM’ olarak anılıyor. SIM kartınızın USIM olup olmadığını anlamak için ise bayilere gitmeniz gerekiyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here