Çoğumuz evimizde, iş yerlerimizde ve telefonlarımızda sınırsız internet paketi adı altında satılan paketleri kullanıyoruz ancak belli bir kullanma limitine ulaştığımızda internetimizi kullanmaya devam etsek de adil kullanım kotası adlı uygulamadan dolayı internet hızımız düşüyor.

Adil kullanım kotasını internet kullanıcılarının şebeke kullanım esnasında yoğun veri trafiği uygulayarak sebep olacağı problemleri ve ağın verimliliğinin düşmesini engellemek için planlanan uygulama olarak tanımlayabiliriz.  Türkiye’de genel olarak kullanılan internet hızı 16 mbps, kotayı doldurduğumuzda ise bu hız 3 mbps ye kadar düşüyor.

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise internet kullanıcılarını sevindirecek bir açıklamada bulundu, Arslan adil kullanım kotası uygulamasının 2018 yılı sonu ile tamamen kaldırılacağını duyurdu. 2018’e kadar ise bu konuda bazı esneklikler uygulanacak. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren gece 02:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında adil kullanım kotası devre dışı bırakılacak, kullanıcılar bu saatler arasında kotalarını doldurmuş olsalar bile normalde kullandıkları hızda internetlerini kullanabilecekler, bu saatlerde kullanılan internet kotaya etki etmiyor.

Mobil internet kullanıcıları için ise adli kullanım kotası sonrası veri indirme hızı 128 kbit/s olarak belirlendi. Sabit internet kullanıcılarının internet hızları kullanmakta oldukları tarifeye göre belirlenecek. Dolayısıyla 20 Mbps paket kullanan kullanıcı ile 100 Mbps paket kullanan kullanıcı interneti aynı hızda kullanamayacak. Uygulama mobil internet kullanıcıları için 1 Mart, sabit internet kllanıcıları için ise 1 Mayıs 2017 tarihinde devreye girecek.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here