Maryland Üniversitesi Elektronik ve Uygulamalı Fizik Bölümü akademisyenleri uzun zamandır 2014 yılında Kaliforniya’da üretime başlayan akıllı pencereler üzerinden güneş enerjisini elektrik enerjisine değiştirme projesi üzerinde çalışıyorlardı.

Akıllı pencerelerin şimdiye kadarki en önemli özellikleri güneş ışınlarını bloke ederek odayı serin tutması ve dışarıdan karararak perdeye olan ihtiyacı ortadan kaldırmasıydı. Şimdi ise bu özelliklere oldukça önemlisi ekleniyor, bilim insanları bu pencereler üzerinden güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmeyi başardı. Üretilen bu enerji ise pencerelerin açılıp kapanması için harcanacak, artan enerji ise başka yerlerde de kullanılabilecek.

  Akıllı pencereler nasıl çalışacak?

Bu teknolojide sıvı kristallerinin mikro damlacıklarını içeren bir ana yapıyı ve güneş pillerinde olduğu gibi camsı bir silikon tabaka kullanılacak.

Sistem devre dışı bırakılabilecek ve devre dışı bırakıldığında sıvı kristalleri ışığı dağıtacağı için sürekli enerji depolama zorunluluğu olmayacak ve ev güneş ışığı alabilecek. Sistem açık olduğunda silikon tabaka güneşi emerken pencere mat bir hale gelecek ve enerji depolamaya başlayacak. Sistem kapalı olduğunda ise sıvı kristalleri ışığın direk geçmesini sağlayacak. Enerji üretimini en üst seviyede tutmak içinse pencere açık olduğunda bile kristallerin enerjinin bir kısmını depolaması sağlanacak, pencere kapalı iken enerji depolama seviyesi en üst seviyeye çıkacak.

Sizlerle sistemin işleyişini anlatan bir video paylaştık, izleyebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here