Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisini en iyi şekilde kullanabilen ülkelerden ikisi Almanya ve Danimarka. Danimarka 2015 yılında elektriğinin %40’ını rüzgar enerjisinden üretmişti, zaman geçtikçe bu miktar daha da artmakta. Almanya’da ise bazı dönemlerde rüzgardan elde edilen enerji o kadar çok oluyor ki devlet vatandaşlarına ücretsiz elektrik enerjisi veriyor.  2017’ye girerken Almanya’da vatandaşa noel hediyesi olarak ücretsiz elektrik hizmeti sunuyor.

Almanya’dan Vatandaşa Noel Hediyesi

Noel tatilinden dolayı vatandaşların ailelerini ziyarete gitmeleri, enerjinin büyük çoğunluğunu kullanan fabrikaların çalışmaması ve bu yılın diğer yıllara göre daha sıcak geçmesinden dolayı rüzgardan üretilen enerjinin büyük kısmı devletin elinde kalıyor. Devlet de bunun sonucunda enerjiyi ucuz şekilde dağıtarak hem vatandaşları mutlu ediyor, hem de ürettikleri enerjinin boşa gitmesini önlüyor.

Enerjini bir kısmının ücretsiz verilmesinin diğer bir sebebi ise rüzgardan elde edilen enerjiyi dengelemenin her zaman mümkün olmaması. Devlet enerjinin bir kısmını ücretsiz vererek vatandaşları enerjiyi kullanmaya teşvik ediyor ve ürettiği enerjinin tamamen kullanılmasını sağlıyor. Eğer üretilen enerji dağıtılmazsa zaman zaman santrallerin bir kısmının kapatılması gibi büyük sorunlar ortaya çıkabiliyor. Böylelikle devlet ve vatandaşlar karşılıklı olarak üretilen rüzgar enerjisinden yarar sağlamış oluyorlar.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here