Android telefonlar içinde 3D Touch özelliği

Geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı etkinlikte Apple tanıtımını yaptığı iPhone 6S model akıllı telefonuyla dokunmatik ekran teknolojisi, 3D Touch adlı başka bir ekran özelliğini de ile gündeme getirdi.

Apple Watch‘da gördüğümüz Force Touch’a benzeyen 3D Touch, iOS uygulamalarının işlevselliğini artırıyor ve ekranda farklı bir katman oluşturuyordu. Ekrana hafifçe dokunarak etkinleştirebilen bu özellik önceden tanımlanmış eylemlere erişim sağlıyordu. 3D Touch özelliği ile uygulamaların üzerlerine basılı tutarak hızlı erişim menüsünü açabilir ve tek bir tuşla eylemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştire bilirsiniz. 3D Touch, bilgisayarlardaki sağ tuş menüsüne benziyor ve çeşitli kısayollara hızla ulaşmanızı sağlıyordu. Parmağınızı ekrana ne kadar bastırdığınızı algılayan benzer teknoloji, Apple Watch ve yeni MacBook‘ta da kullanılıyor.

Android kullanıcıları ise malesef 3D Touch özelliğinden mahrumdular.3D Touch’lı iPhone 6S’iyle keyif süren Apple kullanıcılarını kıskanan Android’liler, yakında benzer işlev gören özelliğe sahip olacaklar. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamaya göre gelecek seneden itibaren Marshmallow sürümüne eklenecek güncelleme ile Android kullanıcıları da 3D Touch’a benzeyen bir özellikten yararlana bilecek.

Synaptics‘teki ekran uzmanlarının yaptığı duyuruya göre ClearPad 3700 adındaki dokunmatik ekran denetimi, “değişken güç algılama” işleviyle geliyor. Firma, bu yeteneği ClearForce olarak adlandırıyor. Bu özelliğe sahip ekranların yıl sonunda toplu üretilmesi planlanıyor.

Bu yüzden ClearForce’u 2016’nın amiral gemilerinde görme ihtimalimiz yüksek. Synaptics’in açıklamasına göre ClearForce, hızlı kaydırma, yakınlaşma, oyunlar, metin ve fotoğraf düzenleme gibi kullanıcı arayüzlerine “değişken güç” ekleyerek kullanıcılara yeni boyutlar sunuyor. Huawei’s Mate S markalı cep telefon modeli şimdiden 3D Touch özelliğini test etmeye başladı bile. Synaptics, Samsung, Xiaomi ve Lenovo gibi telefon üreticileriyle hali hazırda çalıştığından, teknolojinin nasıl kullanılacağı şimdiden merak konusu oldu. Android kullanıcılarının artık 3D Touch’lı iPhone kullanıcılarını kıskanmalarına gerek kalmayacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here