Hayatımızı kolaylaştıran Android telefonların, en az bildiğimiz özellikleri kadar bilmediğimiz özellikleri de mevcuttur. Android uygulamalar yaşamımızı pek çok yönden daha pratik bir hale getirmektedir. Açık kaynak kodu sistemiyle çalışan Android sisteminin, milyonlarca geliştiricisi bulunmaktadır. Birçok özelliğini bildiğiniz Android telefonların elbette ilk defa duyacağınız bilinmeyen özellikleri de bulunuyor. O özelliklerden sizlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz 5 tanesini sizler için derledik:

android-resmi

  Dosyaları Dokundurarak Paylaşma

Android telefonların Beam özelliği sayesinde, telefonları sırt sırta dokundurarak pratik bir şekilde dosya gönderip alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey; Android telefonunuzdaki Beam özelliğini aktif hale getirmeniz. Ardından size kolaylığın tadını çıkarmak kalıyor.

  Sesle Arama

Android telefon kullananlara Google’ın bir sürprizi var.  Kullanışlı Android uygulamaları üretme konusunda büyük çalışmalar yapan Google, sizlere elinizi kullanmadan arama yapma imkânı sunuyor. Bu özelliği kullanmak için Google arama motorundaki mikrofon ikonuna tıklamanız yeterli. Bu özelliği kullandığınızda, söylediğiniz kelimelerin hızlı ve doğru bir şekilde ekranınıza aktığını göreceksiniz.

  Kolay Şekilde Ekran Görüntüsü Alma

Android telefonların kullanıcılara sunduğu bir diğer özellik “screenshot” denilen ekran görüntüsü alma. Bu özellik sayesinde ekranınızda kaçırmak istemediğiniz görüntüleri, pratik bir dokunuşla ölümsüzleştirmeniz mümkün. Ekran görüntüsü almak için kullanılan tuşlar, marka ve modellere göre değişiklik gösterse de genellikle “home + power”, “power + ses kapatma” veya “home + power + ses açma” kombinasyonundan birisi kullanılmaktadır. Bu özelliği telefon açık olduğu sürece, tüm uygulamalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  Renkleri Ters Çevirme

Hayata farklı bir şekilde bakmak istediğiniz zaman Ayarlar menüsündeki Erişebilirlik (Accessibility) bölümünden Negative Colors’a tıklamanız yeterli olacak. Bu özellik sayesinde telefonunuzdaki bütün renkler negatif hale dönüşerek size farklı bir deneyim yaşatacak.

  Gizli Kısayollar

Android telefonların özellikleri arasında gizli kısayollar ilginizi çekecek. Bunlardan bazıları:

  • IMEI Numarası görüntüleme: *#06#
  • RAM Bellek versiyonu görüntüleme: *#*#3264#*#*
  • Fabrika ayarlarına geri dönme: *#*#7780#*#*
  • Titreşim ve arka ışık testi: *#*#0842#*#*
  • Ses test etme: *#*#0289#*#* veya *#*#0673#*#*

Bu özellik sayesinde Android cihazınız hakkında pek çok işi kendiniz yapabileceksiniz.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here