Apple gelecek yıl tanıtılacak iPhone 7 için Samsung ile bir ortaklık yapmayacağı yönünde.

Apple ve Samsung sürekli patent ihlalleri ve benzeri konular sebebiyle mahkemelerde karşı karşıya gelselerde işbirliklerini ve ortak çalışmalarını sürdürmüşlerdi. Samsung ve Apple, iPhone ve iPad’lerde kullanılan çipler için birlikte hareket etmiş, 14 nanometrelik A9 çiplerinin üretilmesi için anlaşmaya varmış, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde bu A9 işlemciler kullanılmıştı. 

Amerika merkezli teknoloji devi Apple, son üretimler iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modelleri ile gelen Apple A9 işlemcinin sergilemiş olduğu performans ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Bu işlemcilerin üretimini Samsung ile yaptığı ortaklık ile Samsung firması yapmakta idi. Bir kısım A9 işlemcileri ise TSMC üretmiş her iki üretim işlemcide ürünlerde kullanılmıştı.

iPhone 6S kullanımının yaygınlaşmasının ardından Apple A9 işlemcide performans farklılıklarının olduğu ortaya çıkmıştı. Samsung tarafından üretilen Apple A9 işlemcilerin, TSMC tarafından üretilen A9 işlemcilerden daha düşük performanslı çalıştığı ve %3 ile %2 arasında daha fazla pil tükettiği iddiası ortaya atılmış ve iddia Apple tarafından doğrulanmıştı. Şirkete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, iPhone 6S’lerde şarj süresinin farklılık göstermesi, Apple içinde büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Şirketin bu hatayı kabul etmesinin ardından harekete geçen yetkililer, gelecek yıl tanıtılacak iPhone 7 için Samsung ile bir ortaklık yapmayacağı yönünde.

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinden herhangi birini satın alacağınız zaman işlemcinin Samsung tarafından mı yoksa TSMC tarafından mı üretildiğini anlamak imkansız. Ancak iPhone’u satın aldıktan sonra çeşitli sistem bilgilerini gösteren uygulamalar yükleyerek bu bilgiye ulaşmanız mümkün. J.P. Morgan analisti Apple’ın önümüzdeki yıl tanıtacağı iPhone 7 modelinde yer alacak Apple A10 işlemcininSamsung tarafından üretilmeyeceğini ve tüm üretimin TSMC tarafından olacağını Samsung ile ortaklığa son verdiklerini dile getirdi.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here