Apple her ne kadar piyasanın en büyük şirketlerinden bir taneside olsa bazı ülkelerde daha çok para kazanmak için vergi kaçırıyor ve İtalya Hükümeti vergi kaçırmayı yakalayarak Apple’a 318 Milyon Dolar ödeme cezası verdi

Apple firması telefon ve ürettiği teknolojik cihazlarda oldukça kaliteli ürün  ortaya çıkartmaktadır. Ancak yaptığı bazı usulsüzlükler tüm halkın dikkatini çekmektedir.

Örneğin dünya zengini Apple kuruluş yeri olan ABD’ye neredeyse hiç para sokamıyor çünkü parasını sokarsa vergiden büyük zarara girecek ancak para sokamazsa  şirketi kapatmak zorunda kalacaktır ve şirkette kapanmadığına göre bir şekilde ülkeye para sokabiliyorlar. Ancak kanıtlanamaz bir durum olduğu için kimsenin yapabileceği bir durum yok

İtalya’dan da vergi kaçırmaya çalışan Apple sonunda yakalandı ve hak ettiği 318 milyon dolar para cezasını ödemeye mahkum tutuldu. Geçtiğimiz günlerde  Samsung’u mahkemeye verip 500 milyon dolardan fazla bir tazminat alan Apple aldığı bu paranın büyük bir kısmını İtalya’ya verecek.

Zaten oldukça sağlam para kazanan bir şirketin daha çok kazanayım diye vergi kaçırması hiç kabul edilebilecek bir durum değildir.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here