Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza girmeye başlayan “akıllı” cihazlara bir yenisi daha eklendi. Apple şirketi, Akıllı saatlerden sonra yeni bir giyebilir teknoloji projesi üzerinde çalışmalara başladı.

Apple şirketi, geçtiğimiz günlerde dokunmatik ekranlıve mikrofon donanımlı  iPhone ve Apple Watch’larda olan özellikleri de içerecek akıllı yüzük için Amerikan Patent Dairesi’ne yaptığı başvuruya olumlu yanıt aldı.

Apple’ın, Amerikan Patent Dairesi’nden aldığı patent proje hakkında bazı temel bilgileri içeriyor. Buna göre parmağa takılabilir halka formundaki ‘akıllı’ cihazlarda dokunmatik ekran, komut verebilmek için mikrofon, işlemci ve tekrar şarj edilebilir güç kaynağı kamera, hareket sensörleri ve geri bildirim teknolojisi bulunması öngörülüyor. Yüzüğün kullanıcıların el hareketlerini izleyerek yazı yazma sürecine de yardımcı olabileceği belirtiliyor. Tıpkı firmanın ürettiği saatler gibi, diğer Apple ürünleriyle etkileşim içerisinde kullanılabilecek olan yüzük, evdeki ses sisteminden otomobildeki eğlence sistemine kadar kontrolü sağlayabilecek.

Mevcut akıllı cihazların bazı uygulamalar için yetersiz ya da ağır kalabildiğini belirten Apple’a göre, akıllı yüzükler kullanıcıları, bu cihazla teknolojiden daha rahat yararlanma imkanı bulabilecek. Giyilebilir teknoloji sayesinde, uzun süre bir cihazı elde tutup yorulmaya gerek kalmayacak. Özellikle yoğun trafikte bu özellik çok işe yarayacak.

Diğer yandan Apple, akıllı yüzüğün üzerinde dokunmatik ekran mı yoksa dokunmatik yüzey mi bulunacağı konusunda bazı çekincelere sahip. Şirket, her zaman ışık yayan ve saat ile telefonların aksine kapalı bir alanda gizlenmesi zor olan bir cihazın kullanıcıları bazı durumlarda tehlikeye sokabileceğini belirtiyor.

Ayrıca belirtmek gerekir ki; Patent hakkı, Apple şirketinin ‘akıllı yüzük’ üretimine başladığı ya da ileride mutlaka üreteceği anlamına gelmiyor, sadece şirketin bu proje ile yakından ilgilendiğini gösteriyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here