WhatsApp’ın kullanıcılarına ait verileri, iyi bilinen sosyal medya ortamlarından biri olan Facebook ile paylaşıyor olması, güvenlik sorunu yarattı. Avrupa Birliği’nin gizlilik departmanından sorumlu yöneticilerinden WhatsApp’a veri uyarısı geldi ve Whatsapp’ı önlem alınması gerektiği konusunda uyardılar.

  Whatsapp Gizlilik Politikasının Revize Edilmesi

Ağustos ayında Whatsapp’ın gizlilik politikası; görüşme ve mesajlaşma reklam içermeden   ücretsiz olarak kullanıma açık olacak, bununla birlikte Whatsapp kullanıcı verileri kendisini satın alan Facebook ile paylaşıma açık olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Europe

  WhatsApp’a Veri Uyarısı

Avrupa Birliği üyesi 28 devletin verilerinin korunmasından sorumlu olan  29 Çalışma Grubu yöneticileri, WhatsApp’ın kullanım şartlarının ve gizlilik politikasının böyle bir paylaşımı kapsamadığına dikkat çekti. Konuya ilişkin detaylı bilgi istediler ve konu aydınlanana kadar paylaşımın durdurulması talimatını verdiler. Böylece WhatsApp’a veri uyarısı gelmiş oldu.

Facebook’un, WatsApp’ı  aldıktan sonra kişisel bilgilere ulaşımları olmayacağı konusunda, kullanıcıları rahatlattığı bilinen bir gerçek. Bununla birlikte Ağustosta gizlilik politikasını revize etmesi üzerine bu politikadan vazgeçti ve tüm verileri paylaşmaya başlayınca yetkililer rahatsız oldular.

  Devletlerin Müdahalesi

Bu konuda ilk ciddi uyarı Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi; EPIC tüketici hakları ve serbest piyasa için zararlı uygulamalara yönelik çalışmalar yapan Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu. Almanya zaten Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner aracılığıyla daha önceden bu konuda şikayetini dile getirmişti. Bakan, hukukun çiğnendiği ve tüketicilerin kendilerini savunamadığı konusunda sert eleştirilerde bulunmuştu.

whatsapp-uyari-resim

  Uyarı Alan Diğer Firmalar

Kullanıcı bilgilerini Amerikan istihbarat kuruluşlarına aktarmakla suçlanan Yahoo da Madde 29 Çalışma Grubu tarafından uyarılan sosyal medya mecralarından biri.

WhatsApp, Yahoo ve Facebook gibi  Google ve Microsoft da Avrupa Birliği’nin yakından takip ettiği ortamlar. Microsoft’un çok ciddi cezalar aldığı biliniyor. Google hakkında da bir takım farklı içerikte soruşturmaların  yürütüldüğü konuşuluyor.

Whatsapp’a veri uyarısı ile konuya daha da dikkat çekilmiş oldu. Çok ciddi sayılarda kullanıcıya sahip bu sosyal medya ortamlarında paylaşılan bilgilerin, kullanıcıların izni olmadan paylaşılması özellikle kötü amaçlara hizmet edebilecek nitelikte olması, yetkilileri endişelendiriyor. Avrupa Birliği yetkililerinin, kullanıcı verilerinin paylaşılması konusunda görüşmek amacıyla, kasım ayı içinde toplanması bekleniyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here