İlk olarak Temmuz ayı sonunda Microsoft’un kullanıcıları ile buluşturduğu Windows 10, halihazırda 110 milyonu aşkın bilgisayara yüklenmiş durumda. Microsoft, sürekli olarak geliştirme sözü verdiği Windows 10 işletim sistemine yeni işlevler ve bir dizi geliştirme sunan ilk büyük güncelleştirmesini bugün itibari ile kullanıma sundu.

Threshold 2 ve “Sonbahar Güncellemesi” adıyla tanıdığımız güncelleme, firmanın haber bülteninde “sürüm 1511, 10586” ve “Kasım güncellemesi” olarak anılıyor. Hata düzeltmeleri ve performans geliştirmeleri içeren güncellemeye yeni özelliklerde eklenmiş durumda. Güncelleme ile birlikte gelen özelliklere değinecek olursak; öncelikle performans geliştirmelerinde Windows 10, güncelleme sayesinde daha hızlı bir açılış süresi sunuyor. İddiaya göre Windows 10’un güncelleme sonrası açılış süresi Windows 7’ye göre %30 daha hızlı gerçekleşecek.

Bu güne kadar ki kullanıcılar arafından rapor edilen irili ufaklı birçok hatayı gideren Microsoft, arayüz noktasında önemli dokunuşlar gerçekleştirmiş durumda. Yeni renkli başlık çubuğuyla tüm uygulamalar Windows 10 ile daha fazla uyumlu. Başlat Menüsü de güncellenen Windows 10’da Yeni Mesajlaşma ve Skype Video uygulamalarının Skype ile bütünleşmesi sağlandı. Bu uygulamalar ile Skype’ın tam sürümünü indirmek zorunda kalmadan mesajlaşma, ses ve video görüşmeleri yapabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanı sıra Microsoft Edge internet tarayıcı ve Cortana iyileştirmeleri de bu güncellemede yer alıyor. Microsoft Edge, cihazlar arasında Favoriler ve Okuma liste öğelerini artık eşzamanlayabiliyor. Ülkemizde halen kullanılamayan Sesli asistan hizmeti Cortana, cihazınızın kalemini kullanarak Cortana Notebook üzerinde not almanıza izin veriyor. Ayrıca Microsoft hesabı olmadan da çalışabilecek Cortana şimdi mesajlaşma ve arama geçmişini Windows Phone tabanlı cihazlara eşitleyecek. Ofis dışında ya da evden uzak olunduğunda Cortana aracılığıyla bilgisayarı uyku moduna alabilmek mümkün hale geldi.

Yeni güncelleme aynı işletmedeki bilgisayarların birbirleriyle bağlantılı şekilde çalışmasını sağlayan yerleşik sistem dosyalarınıda geliştiriyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here