Bilim Kurgu Filmleri Gerçek oluyor

Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Bunun yanı sıra yaşanılan stres veya şok ve travma benzeri olayların sonucu ile de beyinde unutkanlıklar oluşabiliyor.

ABD’nin Güney California Üniversitesi’nden bilim adamları hafızayı güçlendirmek için yaptıkları araştırmalar sırasında Alzheimer ve unutkanlığa yol açan beyin hastalıklarının tedavisine umut olacak bir keşfe imza attı. Prof. Ted Berger liderliğindeki ekip; beyinde hasarlı dokuları atlayıp, sağlıklı hücrelere sinyal göndererek hatırlamayı sağlayan mikroçip geliştirdi. Beyinde hafızayı yöneten hipokampus bölgesinde adeta ikinci bir hipokampus gibi çalışan mikroçipin asıl görevi anılara bilgisayar programında olduğu gibi yeniden kod yazmak.

Cihazın sensörleri ışık, sesler, kokular gibi duyuları yakalayıp kompleks elektrik sinyalleri yaratıyor. Bu nöral süreçte yeni kodlar tekrar yazılıyor. İşlem hasarlı doku onarılana kadar ve bölge aktif çalışır hale gelene kadar devam ediyor.

Prof. Ted Berger, mikroçipin beynin elektrik sinyallerini taklit eden bir bilgisayar algoritması olduğunu açıklayarak, “Elektrik sinyalleri bölgedeki verileri okuyor. Hasarlı bölgeyi bypass ediyor. Bu tıpkı İspanyolca ve Fransızca bilmediğiniz halde iki dilden çeviri yapmak gibi” dedi. Maymunlar üzerinde yapılan araştırmaların olumlu sonuç vermesi neticesinde, insanlar üzerindeki etkisini de test etmek için gerekli insan deneylerine de başlandı.

Bugüne kadar aralarında bir epilepsi hastasının da olduğu 9 kişide denenen mikroçip, kayıp hafızayı geri getirme konusunda yüzde 90 başarılı oldu. Projeye mali desteği ise Amerikan Savunma Bakanlığı verdi. Bakanlık, savaşta beyin hasarı oluşan askerleri bu teknikle sağlıklarına kavuşturmayı planlıyor. Mikroçipin gerekli izinlerin alınmasının ardından piyasaya sürüleceği açıklandı. Öte yandan Prof. Ted Berger, çipi geliştirerek felcin tedavisine de umut olmasını hayal ediyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here