Uzun zaman sesi soluğu çıkmayan Blackberry, küllerinden doğmak için geçtiğimiz günlerde BlackBerry Priv modelini lanse etmiş, Amerika Birleşik Devletlerinde ve İngiltere’de satışa sunmuştu. BlackBerry Priv’in satış rakamları BlackBerry yetkililerini şaşırtarak stoğu ön sipariş sürecinde tükenmişti. BlackBerry Priv modeli ile yeniden piyasadaki itibarına kavuşan BlackBerry, Bu telefonu BlackBerry üzerinden almak isteyen kullanıcıların 23 Kasım tarihine kadar beklemesi gerektiği yönünde açıklamada bulunmuştu.

Bu başarının yakalanmasının ardındaki en büyük etmen hiç kuşkusuz ki telefonda kullanılan işletim sistemi oldu. BlackBerry kullanıcıları her ne kadar “klavyeli telefon” anlayışını seviyor olsalar da artık BlackBerry‘nin yavaş ve uygulama pazarının çok kötü olduğu BlackBerry OS‘tan sıkıldığı için farklı markalara yönelmiş, bu da BlackBerry’nin çok büyük bir müşteri kitlesinin kaybolmasına neden olmuştu. Bunun sonucunda Android işletim sistemi ile çalışan ama BlackBerry ile özdeşleşen klavyeyi de içinde barındıran BlackBerry Priv‘i ortaya çıkartan şirkette şuan işler yolunda.

BlackBerry firması Android 5.1.1 Lollipop işletim sistemine geçişin önceki telefonlarında öne çıkardığı güvenlik ve kullanıcı bilgilerinin gizliliği konusunu Android platformunda da sürdüreceğini açıkladı.Her ay Priv için güvenlik güncellemesi yayınlayacağını açıklayan BlackBerry firması en başından beri güvenlik ve kişisel gizlilik konuları üzerinde itinayla durduğunu vurguluyor.

Güncellemelerini her ay Google’ın güncellemelerinin ardından yayınlayacak olan firma eğer acil bir güvenlik açığı olduğunu farkederse aylık güncelleme döngüsünü beklemeyeceğini ve bu açığı gidermek için gerekli yama ve onarımı hemen sunacağını duyurdu. İş kullanıcıları söz konusu olduğunda IT departmanları, çalışanlarının hangi yamaları yükleyebileceğini kontrol edebilecek, böylece yazılımsal çakışmaların önüne geçebilebilecek. Bu güncellemeler, kablosuz, internet üzerinden sunulacak ve telefonu BlackBerry‘nin web sitesinden veya aylık güncelleme programına katılmayı kabul etmiş olan Priv yetkili satıcılarından alanlar için ücretsiz olacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here