Şu sıralar çeşitli teknolojiler konusunda adını duyduğumuz birçok firma sürücüsüz araç teknolojilerine yatırım yapmaya başladığını duyuyoruz, BlackBerry de bunlardan biri. BlackBerry daha önce uzun süre ürettiği telefonlarla gündemdeydi, fakat daha sonra markasını Çin’de bulunan TLC firmasına sattı ve artık telefon üretmeyeceğini resmi olarak duyurmuş oldu.

Şimdi ise otomotiv sektörünün yakın geleceği olarak düşünülen sürücüsüz otomobiller ve sürücü asistanları yazılımları için bir araştırma merkezi açmaya karar verdi.

Blackberry 2010’da QNX’i satın almıştı, QNX BlackBerry’nin kendi işletim sistemi olan 10 mobil OS’un da temelini oluşturmakta. Sürücüsüz otomobil yazılımları geliştirmek için açılan araştırma merkezi de Kanada’da bulunan ve QNXe ait olan Ottowa tesisine bağlı olarak açıldı.

BlackBerry özellikle sensörler ve kameralar ile uyumlu bir yazılım sistemi geliştirmeyi planlıyor, bunun için de QNX’in teknolojisine oldukça güveniyor.

BlackBerry sürücüsüz araç test sürüşleri için Ford firması ile anlaştı

Testler için Ford’un testlere uygun olarak modifiye edeceği Ford Lincoln model arabaları kullanılacak. BlackBerry ayrıca bu test sürüşlerini yapabilmek için Ontario hükümetinden de izin aldı. Testlerde BlackBerry’nin yanı sıra Waterloo Üniversitesi araştırma ekipleri de yer alacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here