Gerek dosyalarımızı ve verilerimizi saklamak gerekse bir başka cihaza taşımak için şimdiye kadar defalarca kez USB flash disk kullanmışsınızdır ve hala kıyıda köşede bu cihazlara sahip olabilirsiniz. Fiyatları giderek düşen ve çeşitleri giderek artan bu cihazlar için genellikle “Acaba bilgisayara zararlı bir yazılım bulaştırır mı?” endişesi vardır. Çünkü birçok PC’de kullanabiliyor ve güvenlik önlemleri almadan dosya transferleri gerçekleştirebiliyoruz.

Rus hackerların geliştirdiği bir USB bellek hem bilgisayarınızı hem bağlantılı olduğu tüm cihazları hem de USB girişi olan tüm elektronik cihazları takıldığı anda kullanılamaz hale getiriyor. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir usb bellekten farkı olmayan minik cihazın farkı çalışma prensibi. Bilgisayarınıza taktığınızda 220 volt akım göndererek bilgisayarı ve ona bağlı tüm cihazları adeta “hurdaya çeviriyor”.

Dark Purple adında bir Rus güvenlik araştırmacısı (genellikle şirketler için çalışan hackerlara verilen isim) tarafından hayata geçirildi. Hatta cihazı kendi laptopında deneyerek videosunu da Youtube’a yükledi. USB Killer 2.0 (katil usb 2. Sürüm) ismi verilen cihazın ilk versiyonu yalnızca 110 Volt gönderiyordu. Görünüşte bu bir flash disk, ama içinde farklı bir mekanizma var ve bunu PC’nize takarsanız, yalnızca birkaç saniye içinde PC’niz kullanılamaz hale geliyor. Çünkü cihaz, kısa sürede USB port aracılığıyla PC’nize yüksek bir elektrik yüklemesi yapıyor ve anakartınızdan sabit diskinize kadar hemen her şeyiniz yanarak kül olabiliyor.

Dark Purple, bu cihazın USB portu olan her elektronik cihaza aynı zararı verebileceğini dile getiriyor.

Uzmanlar yalnızca anakartın yanmış olabileceğini harddiskteki verilerin kurtarılabileceğini söyleselerde insanların kaynağını bilmedikleri usb bellekleri cihazlarına takmamaları konusunda uyarıyor. Rus araştırmacılar cihazı seri olarak üretime geçirmek gibi bir planlarının olmadığını belirtselerde bu konuda dikkatli davranmak gerekiyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here