Kendi binalarında ve üretim tesislerinde yenilenebilir (rüzgar ve güneş) kaynaklardan elde edilen temiz enerji kullanmaya çalışan Apple’nin yenilenebilir enerji konusundaki ciddiyeti herkes tarafından takdir ile karşılanıyor.

Apple bu özelliğini, Bugün Tim Cook Twiter hesabından en büyük pazarlarından biri olan Çin’de üretim ortaklarında kullanılmak üzere önümüzdeki 5 yıl içinde  2 GigaWatt gücünde temiz enerji diğer bir deyişle yenilenebilir enerji (rüzgar ve güneş) santralleri kuracağını açıkladı.

İlk proje Apple’ın üretim tesislerinin yada ortaklarının kullandığı Çin Hükümetine ait 200 MegaWatts gücündeki güneş enerji panellerine 40 MegaWatt ilave etmek olacak.

Apple 265.000 Evin enerji ihtiyacını karşılayacak ilave yapılmak istendiğini söylüyor. Bu sayede tedarik ortakları tarafından kullanılan enerji telafi edilmeye çalışılacak. İkinci Proje ise tedarik ortaklarını daha verimli hale getirmek için 2 GigaWatts güneş ve rüzgar enerjisinden oluşacak yenilenebilir enerji santralleri inşa etmek. Bunu 2020 yılına yani önümüzdeki 5 yıl içinde inşa edecek.

Apple daha önce yaptığı açıklamalarda; Kuzey Carolina, Oregon, California ve Nevada tesisleri dahil olmak üzere, veri merkezlerinin %100 yenilenebilir enerji sağladığını söyledi. Ayrıca şirket Austin, Elk Grove, Munich ve Cupertino’daki Infinite Loop kampüsünde yenilenebilir sistemin kullanıldığını belirtti. Yenilenebilirliğe giden bu yol zor koşullara sahipti. Apple zaten geniş bir alana yayılan Kuzey Caroline’daki güneş sistemi arazisini, 100 dönüm arazi daha alarak genişletti. Maiden, Kuzey Caroline’daki iki ayrı 100 dönümlük güneş sistemi yıllık 42 milyon kilovat-saat(kWh) enerji tüketmektedir.

Apple yakındaki arazi doldurma sahasından biogaz kullanarak Bloom Enerji Sunucusu yakıt hücreleri için enerji üretmektedir. Bu proje gizlenmesine rağmen şirket, Prineville, Oregon’daki yeni veri merkezi için yenilenebilir enerji kullanılacağını söylemekten hiç çekinmemiştir. Bu enerji ise rüzgar, hidro, güneş ve jeotermal güç gibi kaynakların karışımıyla elde edilecektir. Facebook’un da Prineville yakınlarında veri merkezi bulunmaktadır. Enerji maliyetlerini azaltmak için doğal iklim koşullarıyla bağlantılı olarak buharlaşmalı soğutma sistemi de kullanmaktadır.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here