Çin şarj istasyonları kuracak

Hızlı, çevreyi kirletmeyen, kullanması kolay ve yakıt maliyeti düşük bir araba fikri kulağa her zaman hoş geliyor. Elektrikli Otomobilleri cazip kılan bu özellikler, yenilik arayışındaki, çevresel farkındalığı yüksek tüketicileri giderek daha çok çekmeye başladı. Her gülün dikeni vardır; elektrikli otomobillerinki ise menzil ve pil şarj süresi.

Bugüne kadar yeterince tercih edilmemelerinin sebebi, pillerinin en az 45 dakikada dolması ve bir dolumda ortalama 150 kilometre yol gidebiliyor olmalarıydı. Fakat teknolojinin hızlı ilerleyişi ve sektör devlerinin oyuna katılması bu handikapların giderek aşılmasını sağlıyor. Öyle görünüyor ki beş yıl içinde elektrikli otomobiller her yolda karşımıza çıkacak; benzinlilerle yarışmaya, hayatımızın bir parçası olmaya başlayacaklar.

Karbondioksit salınım oranını azaltmak için yeşil projelere yatırımını artıran Çin, 2020 yılında trafikte beş milyon elektrikli araç olmasını planlıyor.

Çinli yetkililer, yerleşim ve kamu alanları, anayollar ve finansal bölgelerde elektrikli araç istasyonları kurulacağını belirtti.

Çin, her otoparktaki alanın en az yüzde 10’unun şarj istasyonu içereceğini ve her 2,000 araca en az bir şarj istasyonu kurulması olduğunu ifade etti. Elektrikli araç satışlarının artmaya başladığı Çin’de ulusal şarj istasyonu ağını geliştirmek için yatırımcılar da teşvik edilecek.

Her yıl hava kirliliği nedeniyle 1 milyondan bin kişinin hayatını kaybettiği Çin’de trafik de çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Yılda 10 milyon yeni sürücünün trafiğe çıktığı Çin’de kazalar 200 binden fazla kişinin ölümüne neden oluyor. Çin Otomobil Üretileri Derneği verilerine göre 2015’in ilk sekiz ayında ülke genelinde 108 bin elektrikli araç satıldı. Çin Başbakanı Li Keqiang, hava kirliliğini engellemek için atılacak adımlar arasında elektrikli araçların büyük önem taşıdığını vurgulamıştı. Çin 2020’de en az 5 milyon elektrikli aracın yollarda olmasını hedefliyor

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here