Japon elektronik devi Çin’de PS4’ü mart ayında piyasaya sürdü, ancak, şirketin bir çalışanı, sıkı sansür yasaları nedeniyle Halk Cumhuriyeti’nde ulaşmanın zorlaştığını söyledi.Satışların azalmasının ardından Sony bu hafta Japonya’da PS4’ler için indirim olacağını duyurdu. Ama şirkete Asya’da acı veren tek yer şirketin ana merkezi Japonya değil. Çin de benzersiz bir çok zorluk getiriyor.

Sony Computer Entertainment CEO’su Andrew House Çarşamba günü Tokyo oyun fuarında Reuters’a “Hala sansür rejimi ile çalışmanın vermiş olduğu zorluklarla uğraşıyoruz, zaman alabilir” dedi.

PS4 geçtiğimiz Mart’ta Çin’de piyasaya sunulduğunda, hükümetin oyun konsollarına koyduğu 14 yıllık yasağın kaldırılmasının üstünden 1 yıldan biraz daha fazla bir zaman geçmişti. Bununla birlikte Çin’in sansür alanından sıyrılmak Sony için çok zor oldu; sadece altı adet kampanya ile piyasaya sürülmesine izin verildi.

Bir çeşit roket fırlatma işlemi olduğunu bilmiyordum” dedi House ver ardından şu düşüncelerini ekledi ”Çin’de devasa bir oyun piyasası potansiyeli var.” Rakamlar da bunu kanıtlamaktadır; geçtiğimiz yıl Çin’in Oyun oynayan nüfusu ABD’nin toplam nüfusuna ulaştı.

Konsolla beraber gelen kampanyalar, ) Rayman Legends, Knack, and Dynasty Warriors 8: Xtreme Legends Complete Edition içeren 2,899yuan(455 dolar)’lık satış fiyatına sahip. Görüldüğü üzere batının en popüler oyunlarından Grand Theft Auto 5 veya Call of Duty: Advanced Warfare oyunları yok.

Ülkenin sansür düzenlemelerinden dolayı resmi olarak piyasada bulunan oyun portfolyosunun Çin’li oyuncular için zayıf olması şaşırtıcı değil. Uyuşturucu kullanımı, şiddet, kumar veya müstehcenliğe özendirmeyi düşünen her oyunun dağıtımı bir an önce iptal ediliyor.

Zorluklarla karşılaşan sadece Sony değil, geçen yıl Microsoft Xbox One konsolunu piyasaya 10’a oyun ile piyasaya sundu. Bununla birlikte Xbox’ta birkaç tane oyun daha fazla piyasada, ancak Xbox’ın bölgesi kilitliyken PS4’ün değil. Bu da demek oluyor ki, Çin’li oyuncular (cezaya maruz kalma riskiyle birlikte) dünyanın herhangi bir yerinden PS4 oyunu getirip Çin’de oynayabilir ancak Xbox oyunlarına böyle bir şey yapamaz.

 

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here