Geçtiğimiz ay içerisinde Çin, uzaya yeni model taşıyıcı roket; Uzun Yürüyüş-11 (Long March-11) ile dört mikro uyduyu başarıyla fırlattığını duyurmuştu.

Çin’in devlet medyasına göre, söz konusu fırlatma ülkenin kuzeybatısındaki Gansu eyaletinin Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden gerçekleştirilmiş, Roketin, uzaya deneme amaçlı 4 mikro uydu taşıdığı, roketin yine genellikle mikro uydu fırlatmada kullanılacağı belirtilmişti.Katı yakıtlı roketin Çin Uzay Bilimleri ve Endüstrisi Kurumu (CATSC) ile Çin Araç Fırlatma Teknoloji Akademisi tarafından geliştirildiği ifade edilmişti. Fırlatılan bu roketin Çin adına anahtar teknolojide katı yakıt roket teknolojisi için büyük atılımı işaret ettiği de vurgulanmıştı. Söz konusu fırlatılışın, Long March serisinin 21. uzay misyonu olduğu bildirilmişti.
Çin yeni model taşıyıcı roket Uzun Yürüyüş-11 (Long March-11)’in ardından 1 ay gibi kısa bir süre farkla Tienhui-1C adlı haritalama uydusunu da başarıyla fırlattığını duyurdu. Şinhua ajansı, Tienhui-1C uydusunun, Uzun Yürüyüş-2D taşıyıcı roketle ülkenin kuzeybatısında bulunan Gansu eyaletindeki Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden bugün yerel saatle 15.12’debaşarıyla fırlatıldığını bildirdi.

Çin Uzay Havacılık Bilim ve Teknoloji Şirketi (CATSC) tarafından tasarlanan Tienhui-1C uydusu, haritalama, tarım, bilimsel deneyler, toprak kaynaklarının araştırılması ve doğal afetlerden korunma amacıyla kullanılacak.

Çin Navigasyon sistemi kapsamında da geçtiğimiz aylarda 19. uydusunu belirlenen yörüngelere göndermişti. Fırlatma işleminde, ülkenin yerli üretimi olan Uzun Yürüyüş adlı taşıyıcı roket serisine ait Yüencıng-1 roketinin kullanıldığı ve bu modelin tek fırlatmada birden çok uyduyu yörüngeye oturtabilme özelliğinin bulunduğu ifade edilmişti.
Çin, Meteoroloji, balıkçılık, telekomünikasyon, doğal afetler, haritalandırma gibi alanlarda bilgi sağlama amaçlı geliştirilen Kuzey Yıldızı uydu serisinin 2020 yılına kadar yörüngede 30 uyduya ulaşarak daha etkin ve kapsamlı küresel konumlandırma hizmeti sağlaması hedefleniyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here