Cyanogen ilk versiyonu olan CyanogenMod 3.1’i bundan yaklaşık 8 yıl önce 1 Temmuz 2009 tarihinde yayınlamıştı. CyanogenMod’u bilmeyen okuyucularımız için kısaca özetlemek gerekirse, Android işletim sistemine sahip telefonla için geliştirilen ve işletim sisteminin kişiselleştirilebilir hala gelmesini sağlayan ROM denen yazılımlar olarak açıklayabiliriz. Artık CyanogenMod veda ediyor.

CyanogenMod işletim sistemi yüklü telefonlara ne olacak?

Piyasaya çıktığı günden bu yana yaklaşık 50 milyondan fazla kullanıcıya erişmiş olan Cyanogen, şirketin yaptığı son açıklamaya göre 2016 yılının son gününde maalesef tüm servislerini sonlandıracak, az sayıda telefona verdiği nightly yapıları desteğini de artık sürdürmeyecek. Fakat Cyanogen açık kaynak kodlu bir yazılım olarak piyasaya sunulmuştu, şirket kodlarının üzerinde geliştirme yapmak isteyen kişiler için kaynak kodlarını piyasadan kaldırmayacak. Kaynak kodlar “Lineage Android Dağıtımı” adıyla yola devam edecekler ve telefonda kullanılan işletim sisteminden daha iyi bir alternatif sunmak için CyanogenMod’un yaptığı her şeyi yapacaklar.

Ancak şirketin kapatılması durumu piyasaya çok iddialı bir giriş yapan Cyanogen’ın ideallerini tam olarak ortadan kaldırmasına sebep olmayacak, Cyanogen’ın ileride Android işletim sistemi için bazı eklentiler hazırlama ihtimali olduğu konuşuluyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here