Doğal kaynaklardan yararlanılarak karşılanan enerji ihtiyacı gün geçtikçe daha da artıyor. Geçtiğimiz senelerde rüzgar türbini çiftliklerine sahip olan Danimarka kendi ülkesine verdiği elektrik enerjisinin haricinde diğer avrupa ülkelerine satarak Dünya’da büyük bir ses getirmişti. Bu günlerde ise rüzgar türbini enerji üretim rekoru kırdılar.

Danimarka rüzgar türbini enerji üretim rekoru kırdı

rüzgar türbini enerji üretim rekoru 216.000 kWh!

Denizin ortasına kurulmuş ve rüzgar türbinlerinin denendiği Oestrild’de bir tane rüzgar türbininin şimdiye kadar ürettiği en yüksek elektrik enerjisi kayıt edildi. Boyu 220 m olan rüzgar türbininin 24 saat içinde ürettiği elektrik enerjisi 216.000 kWh olabiliyor. Bu rakam ise bir Amerikalı ailenin 20 yıllık elektrik enerjisini karşıladığını gösteriyor. Günümüzde yapay yollardan üretilen elektrik enerjisine her gün ihtiyaç artarken hem arazi olarak tasarruf ve daha az maliyet ve az rüzgar türbiniyle daha çok elektrik üretilebilecek.

Yenilenebilir Enerji Giderek Artıyor

Doğal kaynaklardan kullandığımız enerjilerin hem tükenmeye başlaması hemde yenilenebilir enerjiden daha pahalı olması kullanılabilirliği azaltıyor. İleriye dönük yatırım yapmak isteyen şirketler yenilenebilir enerji için yarışıyorlar. Bunun en güzel örneği ise geçtiğimiz yıl Amerika’da enerji kullanımının %191 oranda artması bu durumu kanıtlayan en güzel örneklerden.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here