Hayatımıza yeni bir terim giriyor: Drone Taksi. Drone’lar yakın gelecekte taksi olarak hayatımıza girecek ve ulaşımın büyük parçası olacaklar. Drone’lar hayatımıza girdiğinden bu yana bir çok alanda kullanılmaya başlandı. Her geçen gün bütün sektörlere hitap edecek şekilde dizaynı yapılan drone’lar  temmuz ayında Dubai’de ulaşımda taksi olarak kullanılmak için hizmete sunulacak. Kalabalık ve ulaşım sıkıntısı olan şehirlere çözüm olacak droneların ilk modeli olan EHang 184  Çin tarafından üretilmişti.

Taksi olarak kullanılacak ve ilk üretilen model EHang 184

Drone Taksi genel özellikleri

Toplam ağırlığı 225 kg olan dronelar küçük çantası ile birlikte ağırlığın 100 kg olan tek kişilik yolcuyu taşıyabilecek. Şarj olduktan sonra ortalama olarak yarım saat havada kalabilen drone taksi 50 km alanda hizmet verecek. Normalde hızı saatte 160 km’ye kadar çıkabilen drone taksilerin Dubai’de hız sınırı 100 km olacak.

Yöneticiler alınan kararın direk uygulamaya geçilmediğini gerekli tüm denemelerin yapıldığını belirtti. Dubai de yönetim merkezlerinden 4G ile uzaktan kontrol edilebilecek.

Airbus şirketinin de yolcu drone’u yapması amaçlanıyor ama bu prototip drone taksilere göre daha gelişmiş olacağından dolayı ilk prototip önümüzdeki 3 sene içinde sunulması bekleniyor. Ayrıca yapılan girişimlerin de hava ulaşımında büyük rol oynayacağı tahmin ediliyor. Filmlerde ya da çizgi filmlerde gördüğümüz sahneler ileride gerçek olması hayal olmaktan çıkıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here