Endüstriyel Devrim: M1 Yazıcı

0
152

İnovasyon kültürü tüm insanlığı etkisi altına alıyor. İnavasyon sürecinin en önemli adımlarından biri de fikrin somut çıktısı yani prototipi üretmek.

Prototip üretimi büyük sayılardaki üretime geçilmeden önce ürünün ergonomik ve estetik açılardan test edilmesine olanak sağlıyor. İşte tam bu noktada 3D yazıcılar devreye giriyor. Plastik, polikarbon, demir gibi farklı malzemeleri kullanan 3 boyutlu yazıcılar bir CAD/CAM programıyla uyumlu çalışarak tasarımı katman katman inşa eder ve  gerçek objeyi oluşturur. Üç boyutlu yazıcılı üretim teknolojisiyle prototip üretimi geleneksel üretim yöntemlerine kıyasla çok daha düşük maliyetlerle yapılabiliyor. Tasarımcılar tasarladıkları ürünü üretim bandına göndermeden önce üç boyutlu baskı makineleri sayesinde görebiliyor,bir hata olması durumunda etkili ve hızlı bir şekilde iyileştirmeler yaparak çok sayıda üretimden kaynaklanacak maliyet riskini ortadan kaldırıyor.

  M1 yazıcı nedir?

Anında üretimi mümkün kılan, en iyi teknolojilerden biri de Carbon tarafından üretilen M1 yazıcısı, gerçek bir üretim devrimi olarak karşımıza çıkıyor. Bir reçine havuzunun içinde üretimi gerçekleştiren M1  istenilen formu burada hemen üretiyor. UV ışıkları sayesinde reçine hızla sertleşiyor. M1’in içinde üretim yaptığı reçine türü madde beş farklı çeşide ayrılıyor ve bunlar daha sert ya da daha esnek objelerin üretilebilmesini sağlıyor. Hatta sunulan reçine türlerinden biri tamamen esneyip, bu hareket sona erdiğinde hemen tekrar eski formuna dönebiliyor. Yine oldukça yüksek ısılara dayanabilen bir reçine türü de Carbon’un şimdiden sunabildikleri arasında yer alıyor.

M1’in  alışageldik yazıcılara oranla üretimi 100 kat hızlı yapması bekleniyor ve bu süre gelecekte 1000 kat daha hızlı olabilir. Bu teknolojiye dair bir video internette yayınlandığında, oldukça güçlü isimlerin hemen dikkatini çekti. GE, BMW Group, Nikon ve JSR gibi firmalarında dahil olmasıyla ürüne dışarıdan yapılan yatırım miktarı 222 milyon doları buldu.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here