Hayatın her aşamasında sorunlarla karşılaşan engelliler için Çekmeköy Belediyesi Yenilik Akademisi bünyesinde eğitim alan bir grup girişimci, işitme engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları yenebilmek için uzun süren çalışmaların ardından dünyada örneği bulunmayan bir ürünü hayata geçirdi.

Yönetim ve organizasyon bölümünü bitirdikten sonra çeşitli yazılımlar üzerinde çalışmalar yapan Oğuzhan Aydemir, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için aklına gelen ürün fikrini mekatronik mühendisi kardeşi Volkan Aydemir ile paylaştı. Bunun üzerine iki kardeş, ürünün hayata geçirilmesi için çalışmalara başladı. Daha sonra Edip Ayğur ve Engin Erköse’nin de dahil olduğu ekip, iki yıl süren çalışmaların ardından el bileğine takılabilen saat görünümündeki ‘titreşimli’ isimli cihazı kullanıma hazır hale getirdi.

Projenin başlangıç aşamasını anlatan ürünün fikir sahibi Oğuzhan Aydemir, “İşitme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına ne yapabiliriz diye düşünüyorduk. Şunun farkına vardık, işitme engelliler işaret diliyle 15 dakikalık bir konuyu 45 dakikada anlatabiliyorlar. Bu süreci kısaltmak adına ‘titreşimli’ isimli bir proje geliştirmeye başladık. Bunun en büyük sebebi İşitme engelli vatandaşların trafik kazalarında olmalarıydı. Yani duyamıyorlar, bir şekilde hissetmeleri lazımdı. Biz bu sebeple hissedebilecekleri bir cihaz geliştirdik” ifadelerini kullandı.

İşitme engellilerin hayatında büyük kolaylık sağlamasını amaçlayan ürünün çalışma prensibini anlatan Aydemir, “Cihazımız ses frekanslarını yakalıyor. Hem tanınmış sesleri hem de genel seslerin bütününü tanıyabiliyor ve bunları algılayarak yazıya ve Mors alfabesine çevirebiliyor. Belirli butonlar bir görme engelliyle anlaşmaya çalışmak istediklerinde ya da görme engelli işitme engelliyle anlaşmak istediğinde ses olarak dışarıya veriyor. Ama işitme engelli kendisi anlamak istediğinde ise Mors alfabesi olarak kolunda saat şeklindeki cihaz titriyor. Titreşim dili olmasının sebebi de bu” diyerek cihazı tanımladı. Engellilerin cihazı kullanabilmesi için Mors alfabesini öğrenmesi gerektiğini belirten Oğuzhan Aydemir, “Cihazın yazılımı Androıd ancak kendi işletim sistemimiz üzerinde de çalışıyoruz. Saatin tasarımını 3D yazıcılarla kendimiz yaptık. Titreşim dili yazılımı da aynı şekilde bizim tarafımızdan üretildi. Şuanda Türkiye’de çip olmadığı için bu hariç cihazın bütün bileşenlerini kendimiz üreteceğiz” dedi.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here