Birçok firma dünyada ulaşılması zor olan noktalara internet hizmeti sağlayabilmek için çeşitli çalışmalar yürütüyorlardı. Bunlardan biri de Facebook’un uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve geliştirme yaptığı güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçlarıydı (Facebook Drone). Facebook, bu projesinde oldukça yol kat etti ve uzun süren bir sürecin sonunda test edilebilir aşamaya geldi.

Facebook Drone 20 metre boyunda

Üretilen bu dronelar V biçiminde tasarlanmış kanatlara sahip ve yaklaşık 20 metre boyundalar. Drone’lar üretilirken hedeflenen amaç bu araçların enerjilerini güneşten sağlayarak haftalarca gökyüzünde kalması ve dünyanın ulaşılması zor bölgelerine gönderdikleri lazerlerle internet servisi sağlayabilmekti. Fakat test amacıyla gökyüzüne gönderilen drone’lar sadece 12 saat havada kalmayı başarabildi.

Aynı zamanda yapılan son test sırasında dronelardan biri inişe geçtiği sırada bir anda beklenmedik şekilde yere çakıldı. Drone’a kullanılan yapay zekanın çevrenin coğrafik durumunu, havadaki rüzgarı, bu rüzgarın hızını ve bulunulan yüksekliği hesaplayıp buna göre güvenli bir iniş sağlaması gerekirken, yapay zeka bu görevde başarılı olamayıp droneun yere çakılmasına sebep oldu.

Bu dronelarda tüm uçuşu yapay zeka yönetiyor, bu uçuşta başarılı olamaması şu ana kadar yapılmış bütün çalışmaları çok büyük bir riske atmış oldu. Şimdi ise Facebook bu sorunun nedenini araştırıyor, bu hatanın tekrar yaşanmaması için yapay zekanın nerede sorun yaşadığını tespit ederek gerekli iyileştirmeyi yapmayı planlıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here