Dünya genelinde bir milyardan fazla aboneye sahip oluşuyla dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan sosyal medya devi Facebook, bir süredir kullanıcılarına “gerçek isim” kullanmaları konusunda uyarılarda bulunuyor ve aksi davranışlarda bulunanların hesaplarını ya askıya alıyor ya da tamamen kapatıyordu.

Facebook, daha sağlıklı iletişimler kurabileceği mantığıyla, gerçek hayatta hangi ismi kullanıyorsanız sosyal medyada da onu kullanmanızı istiyordu. Her dilde gerçek isimlerle takma isimleri ayırt edebilen otomatik kontrol mekanizmaları sayesinde bir kullanıcının isim yerine mahlas kullandığını tespit edebilen Facebook bu uygulamasını binlerce ve hatta milyonlarca kullanıcısı üzerinde gerçekleştirdi. Fakat bu uygulama bir süre önce Facebook’un ABD’de “Kızılderililer” olarak tanınan Amerikan yerlileri ile başının derde girmesine neden oldu.

Amerikan yerlileri gerçek isimlerinin “Oturan Boğa, Uçan Kuş, Sakin Leopar” gibi tamlamalardan oluştuğunu ve bu isimlerin Facebook’ta kabul edilmemesi nedeniyle, başka isimler kullanmak zorunda kalmalarından rahatsız olduklarını bildirmiş ve Facebook’tan kurallarını değiştirmesini istemiş ancak Facebook bu isteğe cevap vermemişti. Gerek dünyanın farklı noktalarından gelen kullanıcı şikayetleri gerekse Amerikan yerlilerini temsil eden bir avukatlık şirketinin yayınladığı son uyarı mektubunun ardından Facebook nihayet politikasını değiştireceğini açıkladı. Facebook artık şüpheli gördüğü isimlerle hesap açılabilmesi için devlet tarafından verilen resmi kimlik kartının fotoğrafını görmek istemeyecek.

Fortune’da yer alan bilgilere göre, bazı kullanıcıların isimlerini Facebook’ta doğrulamak (verify) için çok çaba harcadığını ve bunun can sıkıcı olduğunu belirten yetkililer, insanların gerçek isimlerini Facebook’ta doğrulamak için daha kolay bir süreç hazırladıklarını bildiriyor. Böylece diğer kişiler de böyle hesapları “Bu kişi sahte” diyerek rahatlıkla şikayet edemeyecek. Facebook‘un yeni isim politikasına göre eğer isminizden farklı bir isim kullanmak istiyorsanız iki şey yapmanız gerekecek; – Facebook isminizi yazdığınız kısıma bir not eklemenizi sağlayacak. Böylece eğer gerçek isminizden başka bir isim kullanıyorsanız bunun nedeninin Facebook yetkilileri ve kullanıcılar bilecek.

-Facebook sahte isim kullanmanıza müsada edecek fakat bunu sadece sizden daha fazla bilgi alması durumunda gerçekleştirebilecek. Yani sizin isminiz kullanıcılara farklı görünebilir ancak onlar için aynı olacak. Sahte ad kullanmak için izlemeniz gereken bu iki adımdan da anlaşılabileceği gibi gerçek adınızı bilmek isteyen tek isim Facebook.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here