Facebook’tan Güvenlik Tedbirleri

Dünya çapında en popüler Sosyal paylaşım sitesi Facebook, ülke hükümetlerinin bilgi toplamak için kullanıcıları takip ettiği iddialarını doğruladı.

Sosyal medya devi, hükümetlerin ve gizli servislerin bilgi toplamak için sosyal medya hesaplarını takip ettiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Facebook’un güvenlik Şefi Alex Stamox konu hakkında “Bu günlerde izlendiğinden şüphelendiğimiz hesapların güvenliği için yeni adımlar atıyoruz. Bunlardan birisi izlendiği ya da saldırı altında olduğunu düşündüğümüz hesapların sahiplerini bir mesajla uyarmak.” şeklindeki açıklasıyla Facebook kullanıcılarının hesaplarının izlenip izlenmediğine karşı ve ayrıca herhangi bir saldırı alıp almadıklarına karşıda onları uyaracaklarını belirtti.

Sıradan bir günde Facebook hesabınızda online olduğunuz bir anda ufak bir pencere açılıp size “Lütfen hesabının güvenliğini gözden geçir” uyarısında bulunursa izlendiğinizden şüphelenebilirsiniz. Bu uyarıyı aldığınızda hesabınızın izlenip, izlenmediğine emin olabileceksiniz. Çıkan uyarı mesajının detayında size “Facebook hesabının ve diğer online hesaplarının hükümet destekli aktörler tarafından saldırı altında olduğuna inanıyoruz. Facebook girişindeki onayları aktif hale getirmen hesabına başkalarının erişimini engelleyecektir. Hesabına yeni bir bilgisayar ya da cihazdan bağlanıldığında biz cep telefonuna bir güvenlik kodu göndereceğiz ve bu sayede hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Ayrıca diğer hesaplarınızın güvenliğinide gözden geçirmenizi tavsiye ederiz” açıklamalarına yer verildi.

Sosyal Paylaşım sitelerinde hesabınızın güvenliği son derece önemli olduğunu vurgulayan Uzmanlar bundan sonra hesabınızın takip edilmemesini istiyorsanız, internette tüm izlerinizi silip yeni bir dijital kimliğe geçmeniz, hatta yeni bir ağdan yeni bir bilgisayarla bağlanmanız gerekebileceğinin altını çiziyor.  Yani başka birisi sizin hesabınızı ele geçirmiş olabilir, şifrenizi değiştirmeden giriş yapabilir ayrıca hesabınızı izleyebilir. Bu gibi bir uyarı ile karşılaşırsanız hesabınızın güvenliğini gözden geçirebilirsiniz. Yöntemler ise öncelikle e-posta adresinizi değiştirebilir, şifrenizi değiştirebilir ya da hesabı komple kapatıp yeni bir hesap açabilirsiniz.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here