Fas Noor 1 adını verdiği Afrika’nın en büyük güneş enerji santrali projesinin yapımına başladı.

Yenilenebilir enerji üretimine büyük yatırım yapan Fas, 160 MW güçünde konsantre güneş enerjisi çiftliklerini Noor serisi olarak adlandırarak kurmaya başladı. Şu anda Noor 1′in yapımına başlandığını duyuran Fas bu projenin tamamlanmasının ardından benzer özellikte 3 tane daha güneş santrali kuracak ve ilave 500 MegaWatt‘lık bir yenilenebilir enerji santraline kavuşmuş olacak.

Bu projenin tamamlanmasıyla elde edilecek olan enerji ile ülkenin yarısının başka bir ifade ile, bir milyon evin enerji ihtiyacı bu yolla karşılanmış olacak. Fas Krallığı çoğu Kuzey Afrika ülkesinin aksine petrol açısından pek talihli değil. Bu yüzden de enerji ihtiyacının büyük kısmını karşıladığı fosil yakıtların nerede ise tamamını dışarıdan ithal ediyor. Fas’ın çevre Bakanı Hakima el-Haite, The Guardian’a yaptığı açıklamada “Biz petrol üreticisi değiliz. Biz enerji ihtiyacımızın %94’ünü yurtdışından fosil yakıtlar satın alarak yapıyoruz ve bu devlet bütçemize oldukça büyük yük getiriyor” ifadelerini kullandı.

9 Milyar $’lık proje Ouarzazate dışında başkent Rabat büyüklüğünde bir alanda kurulacak. Bu proje ile yurt dışına bağımlılığını azaltmanın yanı sıra Noor 1‘in tek başına bile yirmi beş yıl içinde ülkenin sera gazı emisyonunu çeyrek milyon tona kadar düşürmesi bekleniyor. Böylece çevre kirliliğinin de büyük ölçüde azaltılacak olması da başlıca bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Projenin devamı olan ve her biri 8 saate kadar güneş enerjisi depolaya bilen Noor 2 ve Noor 3 2017 yılında devreye girecek. Bu proje sayesinde Sahara bölgesi günün her saati güneş enerjisi kullanan bölge haline gelecek. Kuzey Afrika’nın ucunda yer alan ve Akdeniz ile olduğu kadar Atlantik Okyanusu ile de geniş bir kıyısı bulunan Fas Krallığı, sahip olduğu bu imkanları gerek ekonomik anlamda, gerekse çevresel anlamda büyük bir avantaja çevirmiş gibi görünüyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here