Güneş enerjili yol konseptini daha önce bisiklet yollarında görmüştük, 2014 yılında Hollanda’da SolaRoad ismiyle açılan güneş enerjili bisiklet yolu ilk zamanlarda yaşanan problemlere rağmen bir ailenin yaklaşık bir yıl boyunca kullanacağı enerji miktarına yakın olarak kabul edilebilen 3 bin kWh enerji üretmişti.

Fransa’da Güneş Enerjili Yol Açıldı

Fakat otomobillerin kullanacağı güneş enerjili yol ilk kez geçtiğimiz günlerde Fransa’da açıldı. Normandiya’nın Tourouvre-au-Perchekasabasında yer alan, Wattway adını verdikleri ve yaklaşık 1 km uzunluğunda olan bu yolun üzeri güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik panellerle kaplı. Yolun maliyeti yaklaşık 5 milyon euro olmuş, Fransız Çevre Bakanlığı bu yolda kullanılan teknolojinin benzerinin olmadığını ifade ediyor. Yetkililer ise 3400 nüfusu olan bu küçük kasabanın sokak lambalarını yakmaya yetecek kadar bir enerji üretileceğini umuyorlar.

Wattway esasında ortalama bir trafikte güneş panellerinin bulunduğu yolun davranışını test etmek amacıyla tasarlanmış, test süresi 2 yıl sürecek. Yol bu 2 yıl içinde yaklaşık 2000 sürücü tarafından kullanılacak. Fransa Ekoloji Bakanı ise, gelecek beş yılda 1000 kilometre uzunluğunda bir yolun güneş panelleri ile kaplanmasını istediğini belirtti.

Eleştirmenler ise yatırımların ödenecek maliyetlerin yatırımlardan sağlanacak kardan daha yüksek olması gerektiğini savunurken bunun uygun maliyetli olmadığını savunarak gereksiz bir yatırım olarak değerlendiriyorlar.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here