Google Chrome bir süredir beta sürümünde kullandığı FLAC desteğini şu andaki sürümü olan 56. sürümüne de sonunda taşıdı. FLAC yani Free Lossless Audio Codec’i kısaca açıklamak istersek özgür ve kayıpsız ses sıkıştıran ses çözücüsü olarak ifade edebiliriz. Google Chrome FLAC Desteği Geldi!!

Bu destek Google Chrome için 2011 yılından beri bekleniyordu ancak özellik geliştirmeleri tam olarak 2015 yılında başlamıştı. FLAC desteği Chrome’un 56. sürümüne gelmeden kısa bir süre önce Firefox tarayıcısının 51. sürümüne gelmişti. Bu durumda zamanların birbirlerine bu kadar yakın olması da dikkat çeken bir özellik.

Chrome kullanıcıları eklenen bu özellik sayesinde flac uzantılı yüksek çözünürlüğe sahip ses dosyalarını kolaylıkla Chrome tarayıcısı üzerinden dinleyebilecek. Böylece daha akıcı bir müzik zevki yaşayabilecekler. Macbook kullanıcıları ise Chrome’un MAC sürümünde ses dosyalarını, dosyalar bilgisayarlarında kayıtlı olsa bile tarayıcı üzerinden çalıştırabilecekler.

Chrome’a bu özelliğin gelmesinin Netflix ve Tidal gibi yüksek ses çözünürlüğü hizmeti sağlayan siteler için çok büyük oranda kolaylık sağlayacağı düşünülüyor. Siteler böylece ses dosyalarını sıkıştırmak yerine daha yüksek çözünürlük sağlayarak daha gelişmiş ve keyifli bir deneyim sunabilecekler.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here