The Wall Street Journal’ın haberine göre Google; Mobil cihazlarda kullanılan Android ile, Chromebook’larda kullanılan Chrome OS bir araya getirilerek daha güçlü bir seçenek ortaya çıkarmayı planlıyor.

Haberin detayına göre, Google 2 yıldır Chrome OS ve Android‘i bir araya getirme işi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor, bu çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkacak yeni işletim sistemini ise resmi olarak 2017 yılında duyurmayı fakat 2016 yılının başlarında da bu çalışmanın ilk test versiyonlarını yayınlamayı planlıyor.

Google, 2017 yılına kadar Chrome OS ile Android‘i birleştirip yeni bir işletim sistemi sunmayı planlıyor. Aslında bu düşünce hepimize Microsoft’un Windows 10’undan tanıdık geliyor. Tüm laptop, mobil cihaz ve tabletler için tek bir işletim sistemi isteyen Google bu şekilde ayrı ayrı işletim sistemleriyle uğraşmak istemiyor. Şirkete yakın kaynaklar Google’ın yeni tek bir işletim sistemi çıkarmayı planladığını ve bunun erken bir versiyonunu önümüzeki sene tanıtmayı düşündüğünü belirtiyor.

Haberde, önümüzdeki yıl düzenlenecek Google I/O konferansında yeni kombine Android OS işletim sistemini görebileceğimizi bildirirken, Chrome tarayıcısının isminin aynı kalacağını ancak Chromebook‘larda yeni bir isimlendirmeye gidileceğini belirtiyor. Microsoft da Windows 10 lansmanıyla birlikte kendi işletim sistemleri için benzer bir birleştirmeye giderek masaüstü, mobil ve Xbox konsolunu tek işletim sistemi çatısı altına toplamıştı. Konuyla ilgili bir diğer sızan bilgi ise Google’ın Chrome OS‘u sonalandıracağı yönünde.

Fakat bununla birlikte yeni versiyon Android‘in bilgisayarlar üzerinde çalışması söz konusu. Google, önümüzdeki dönemlerde bizleri oldukça şaşırtacak gibi görünmekte. Google, büyük olasılıkla Chrome OS’un gerekli ve olumlu özelliklerini Android işletim sistemi üzerine modifiye ederek Chrome OS’u emekliye ayırarak son verecek ve tek işletim sistemi olarak tüm cihazlarında Android işletim sistemini kullanacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here