Dünya’nın en büyük arama motoru olmasının yanı sıra en büyük reklam şirketi de olan Google, çalışma alanını her geçen gün genişletmeye devam ediyor.

Alphabet Holding‘in bünyesinde son dönemlerde ChromeBook Pixel, Chromecast, Pixel C ve yeni nesil olan Nexus cihazlarını tanıtan Google, Donanım işine de ciddi bir şekilde giriş yapmaya hazırlanıyor. Buna göre arama devi kendi işlemcisini ve grafik işlemci birimini geliştirmeye hazırlanıyor. Bu donanım birimlerinin geleceğin Nexus serisi Android akıllı telefon veya tabletlerinde yer alacağı belirtiliyor. Akıllı telefonlardan, devasa server makinelerine kadar, hemen hemen tüm çalışma alanlarında işlemci (CPU) gücüne ihtiyaç duyan Google, sızan bilgilere göre şimdi kendi işlemcisini üretmeyi planlıyor. Devasa boyutlarda enerji ihtiyacı olan ve CPU üzerinde daha fazla kontrol hakimiyetine sahip olmak isteyen şirket, bu adımıyla Google markasınında ciddi şekilde değer kazanmasını sağlayabilir. Google’da programlama elemanı olarak çalışan bir kaynağın sızdırdığı belirtilen bu bilgi gerçekse, Google yeni bir alanda daha Apple firmasına rakip olmayı düşünüyor.

Google, Akıllı telefonlarda daha iyi bir deneyim sunmak istiyor. Google’ın hazırlayacağı düşünülen işlemciyle birlikte işletim sistemiyle çok daha uyumlu olan cihazları piyasaya sürmesi bekleniyor. Google’ın CPU üretimi ile ilgili planlarını gerçekleştirebilmesi için bir üretici ile anlaşması gerekiyor. Bu nedenle de Samsung veya Qualcomm’un kapısını çalacağı söyleniyor. Motorola Mobility’yi satın almasıyla birlikte donanım alanında daha fazla güç kazanacağı bir gerçek olan Google’ın donanım işine daha fazla dahil olacak olması çok da şaşırtıcı görünmüyor. Kendi işlemci (CPU) üretimi ile ilgili henüz Google resmi bir açıklama yapmış değil. Şu anda sızan bu bilgileri iddiaa olmaktan ötey gidemiyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here