internet devi Google, 2014’ün Nisan ayında insansız hava aracı üreticisi Titan Aerospace isimli şirketi satın aldığını duyurmuş bunun sebebi olarakta internet erişiminin olmadığı ya da kısıtlı olduğu bölgelere insansız hava araçları üzerinden internet götürmeyi amaçladığını beyan etmişti.

Drone olarak adlandırılan insansız hava araçlarının ticari potansiyeli giderek artıyor ve Google da bu potansiyeli kullanmak istiyor. Larry Page’in yaptığı açıklamaya göre Google X altında başlatılan Project Wing projesi, 30 dakika içinde en fazla 2,3 kilogram (5 pound) ağırlığındaki ürünleri istenen adrese güvenli bir şekilde ulaştırmayı hedefliyor. Reuters’ın haberine göre insansız hava aracının tüm yasal çerçevesi oluşturulmuş durumda. Google, insansız hava araçlarına özel bir kayıt ve hava kontrol sistemi geliştirmek üzere ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) ile birlikte çalışan birkaç şirketten biri konumunda. Amerikan bürokrasisinin tüm engellerini Nasa’nında yardımıyla aşmayı başaran Project Wing 2017’de ürün teslim etmeye başlayacak.

Amazon ve Alibaba gibi dünya devi alışveriş siteleri siparişleri insansız hava araçlarıyla teslim etmek için ciddi yatırımlar gerçekleştiriyorlar. Hatta Alibaba Çin’de Guangzhou, Pekin ve Şangay bölgelerinde teslimatlara başlamış durumda. Google elbette bu alana kendi ürünlerini taşımak için değil, uzun vadede tüm dünyadaki küçük boyutlu dosya/ürün transferleri için giriş yapıyor. Projenin başında bulunan Google mühendisi David Vos son testlerin Avustralya’da başarıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Vos yaptığı açıklamada insansız hava araçları sayesinde alışverişlerin 30 dakikada kapı önünde teslim edileceğini iddia ediyor. Project Wing‘de sadece siparişlerin taşınması hedeflenmiyor. Google’ın insansız hava araçları yaşanacak felaketlerde acil durumlarda olan insanlara yardım da götürecek. Kayıt sisteminin 20 Aralık itibarıyla faaliyete geçebileceği belirtilirken, bu süreçte operatörlerin insansız hava araçlarıyla ilgili kurallara daha iyi hakim olacağının altı çiziliyor. Hava trafiğinin düzenlenmesine ilişkin bir toplantıya katılan Google’dan David Vos, şirketinin insansız hava aracının uçuşu için 14 bin 500 feet’in altındaki kategorinin tahsis edilmesini istediğini belirtti. Bu alanın “Class G” olarak adlandırılması ise ilginç bir tesadüf olarak göze çarpıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here