Google İçin Yeni Bir Devir

Yıllardır sağladığı farklı hizmetlerle dijital dünyanın en önemli aktörlerinden olan Google, yeniden yapılanma planı kapsamında yeni bir yapıya ve isme geçeceğini geçtiğimiz Ağustos ayında duyurmuştu. Larry Page ağustos ayında yayınladığı açıklamada, “Teknoloji endüstrisinde büyük işler yapabilmek için biraz rahatsız olmak gerekir. Biz başlangıçtan bu yana hep daha çok yapmaya çalıştık. Alphabet de bu nedenle kuruldu” demişti. Google’ın elini güçlendirmek ve farklı projeleri Alphabet çatısı altında devam ettirmek için yapılan bu yenilik özellikle Larry Page ve Sergey Brin tarafından çok önem verilen projeleri Google’ın altından almak için büyük değer taşıyor. Aralarında aya yolculuk ve Life Sciences gibi projelerin olduğu gibi devasa işleri artık Google kurucuları

Larry Page ve Sergey Brin‘in kontrolünde olacak olan Alphabet gerçekleştirecek.

Normal bir internet kullanıcısı için bu değişim pek birşey ifade etmeyecek, değişim google’nin kendi iç yapısında olacak. Yeniden yapılanma Google’a arama ve reklam çalışmalarının dışında daha fazla deneysel girişimde bulunma ve yatırımcıları çekme imkanı sunacak.

Google’ın finansal sonuçları da bilimsel ve deneysel çalışma odaklı diğer Alphabet işlerinden ayrı olarak raporlanacak.

Şirket geçtiğimiz cuma günü yayınladığı bir yatırımcı notuyla o gün piyasaların kapandığı zaman itibarıyla yeniden yapılanmanın resmiyet kazanacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz pazartesi’den itibaren Google hisseleri Alphabet hisselerine dönüştü. Şirket ve ünvan konusunda yaşanan bu değişikliğe rağmen hissenin mevcut işareti olduğu gibi kaldı. Bu durum ilerleyen zamanda değişecek mi henüz netlik kazanmış değil.

Yeni yapılanmada Google CEO’su Sundar Pichai olurken, Moonshot ve diğer projeler ayrılacak ve Alphabet’in çatısı altında yer alacak. Pichai’nin yönetimindeki Google ise arama, reklam, harita, Google Play Store, YouTube ve Android’in yönetminden sorumlu firma durumunda. Sermaye ve Yatırımlar firması olan Alphabet, grubun yönetici firması olmasının yanısıra, Google’un erken dönem projelerini fonlayan kuruluş olacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here