Yurt dışında zararlı yazılımlar araştırma şirketi ürkütücü bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmacıların söylemlerine göre 10 milyondan fazla Android telefona bulaşan zararlı bir yazılım mevcut. Bu zararlı yazılım, 12 milyon kişi tarafından indirilen Google Play uygulamaları arasına gizlenerek telefonlara yerleşti. Android‘in eski sürümlerinde zararlı yazılımlara root ayrıcalıkları tanıyan, düzeltilmemiş güvenlik açıklarından yararlanarak güvenlik korumasını geçersiz kıldı. Bu zararlı yazılım engellenemedi. 50.000‘in üzerinde hileli uygulama yükledi. 20 milyondan fazla kötü amaçlı reklam gösterdi. 300.000 dan fazla gelir elde etti. Yazılımın lakabının HummingBad olduğunu da belirtelim.

Google Play Hesapları Tehlikede mi?

Şirket bu zararlı yazılımı bir yıldır takip ediyor. Yazılım 2 milyon ile 12 milyon indirme oranına sahip 20 Google Play uygulamasına yerleşti. Sanal makine tekniklerini kullanarak reklam dolandırıcılığı yaptığı bildirildi. Resmi mağazalarda yüksek üne sahip uygulamaların güvenliğini aşan bu zararlı yazılım, çeşitli taktikler kullanarak çok iyi kamufle oldu. Kullanıcılar cihazlarında bulunun bu zararlı yazılımdan haberdar olamadılar. HummingBad ile kirlenmiş uygulamaları indiren 10 milyon kişiden yaklaşık 286.000’i ABD’de olduğu öğrenildi.

Yazılımın amacı otomatik reklamlar göstererek ve izinsiz uygulamalar indirerek gelir etmek. Bunu da uzun süre başardı. Cihazı tamamen doldurmadan, bir yolunu bularak neredeyse gizli ve sınırsız uygulama indirdi.

Uygulamanın Çin merkezli olduğu tespit edildi. yazılımın sürekli olarak geliştirildiğini ve işe yaramayan uygulamalara olumlu yorumlar atarak Google Play indirme skor’unu da yükselttiği söylendi. Buna oranla 1 milyondan fazla Google Play hesaplarının tehlikede olduğunu öğrenildi. Şirket bu yazılımın gerçek yüzünü ve bilinmeyenlerini ortaya çıkarmış oldu.

Google Play olayın gerçekliğini fark edince. zararlı yazılımın bulunduğu birçok uygulamayı yayından kaldırdı. Yetkililer bu konuda açıklama yapmaktan geri durdular. En güvenilir uygulamaları bile atlatan bir zararlı yazılımdan ne kadar kaçabiliriz. ? üstelik buna Google Play bile gözüm bulamaz iken. Bu tür yazılımların sadece Android tabanlı olmadığını da özellikle belirtmek isterim. İnternet-in olduğu her alanda risk faktörleri bulunuyor. Buna göre aklımıza takılan soru hangisi daha fazla güvenilir olmalı. Bu sorunun cevabının da sizlerde olduğunu söylemeliyim.

Android cihazlarımızı koruyalım.
Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here