Google’nin Rüyası gerçek oldu

6 yıldır üzerinde çalıştığı ve gelişim süreci devam eden sürücüsüz otomobil projesi kapsamında üretilen prototip aracı Google firması basına tanıttı.

Dünyanın en çok ziyaret edilen, internet devriminin öncüsü Google sürücüsüz otomobil dönemini başlattı. Roush Engineering tarafından Livonia’da üretilen araç şimdilik saatte maksimum 40 kilometre hızla gidiyor. Aracın, deneme sürüşleri için yeterli hıza sahip olduğunu belirten yetkililer, güvenli sürüşün çok daha önemli olduğuna dikkati çekti.

Denizaltı ve uçaklarda bulunan cayroskop ve hız ölçerlerle donatılmış ve geçiş güzergahındaki her ayrıntıyı içeren detaylı GPS sisteminin yanında otomobile yerleştirilmiş kamera ve sensörlerle çevresini algılayan araç, tüm yönlerde 183 metreye kadar alanı 360 derece görüş açısıyla tarayabiliyor. Sürücüsüz araç trafikte, ambulans, kamyon, otomobil, bisikletli ve yayalar arasında rahatlıkla ayrım yapabiliyor.

Google sürücüsüz araç

Google yetkilileri, sürücüsüz araçlarda çevreyi algılamanın çok önemli olduğunu, aracın, dedektörüne takılmayan bir şeye karşı tepki veremeyeceğini, dolayısıyla trafikte aracın çevresinde olan biten her şeyi algılaması konusunda çok hassas ve dikkatli olduklarını kaydetti. Ulaşım sektöründe devrim niteliğindeki bu adımın kimseye haber verilmeden San Francisco’da atıldığı Google tarafından dünyaya duyruldu.

Google mühendisleri tarafından geliştirilen 6 Toyota Prius ve bir Audi TT’nin dik ve bol virajlı San Francisco’da toplam 224 bin kilometre yol yaptığı açıklandı. Geliştirilen araçların esas olarak Google veri merkezini ve harita sistemini (Google Maps) kullandığı belirtildi.

Trafikte 2 milyon kilometreye yakın test sürüşü yapan ve bu tecrübeye sahip otomobillerden alınan veriler yardımıyla geliştirilen bir yazılım ile 90 yıla eşit sürüş tecrübesi taşıyan Google’ın sürücüsüz otomobilleri, şu ana dek dikkatsiz sürücülerden kaynaklanan ve ciddi olmayan 9 kaza yapmış. Google yetkilileri, bu kaza sayısını 1’e düşürdükleri gün tüm sorumluluğu üstlenerek otomobillerin satışına başlanacağı söyledi. Farklı hava koşulları ve sıra dışı durumlar için Google mühendislerinin prototip aracı geliştirme çalışmaları devam ederken, 25 prototip araçla Mountain View ve Austin’de test sürüşleri yapılıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here