CES 2017’de dikkatleri üzerine çeken bir yenilik de Google Glass’la benzerlik gösteren akıllı gözlük Aria. Bu gözlük özellikle görme engelli vatandaşların hayatını daha kolay hale getirebilmek için tasarlanmış.

Aira, akıllı telefonlar ve akıllı gözlüklerle çalışabiliyor

Görme engelli kişi bu gözlük gözündeyken bir sorun yaşadıklarında gözlüğe dokunarak Aira’yı aktif hale getiriyorlar, daha sonra akıllı gözlüğün sahip olduğu kamera Aira çalışanıyla bağlantıyı gerçekleştiriyor. Bu kamera sayesinde konum bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor, aynı zamanda Aira çalışanıyla da bağlantı kurulmuş oluyor. Çalışan, sesli olarak kişinin gitmek istediği yere doru yönlendirme yapıyor. Aira görme engelli vatandaşların en büyük problemlerinden biri olan ulaşım sorununu bu servisiyle oldukça iyi bir şekilde çözmüş oluyor, onlar için aynı zamanda Uber çağırma ve onlara market alışverişlerinde yardımcı olmak gibi hizmetleri de bünyesinde barındırıyor.

Aria 3 ay için toplam 750 dakika,  6 ay için toplam 3000 dakika, 12 ay için de toplam 10000 dakika yardım sağlıyor. Bu servislere sahip olabilmek için ödemeniz gereken ücretler ise sırasıyla 300, 1000 ve 2500 dolar.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here