Nokia bundan birkaç ay önce HMD Global firması ile bir anlaşmaya imza atarak akıllı telefon üretimine devam etme kararı aldığını belirtmişti. Yeni akıllı telefonları artık Tayvan şirketi olan Foxconn firması üretecekti. HMD Global ile imzaladığı bu anlaşma şu an için 10 yıl geçerli olan bir anlaşma. HMD Global Nokia geliyor!

  HMD Global Nokia’nın özellikleri

Geçtiğimiz günlerde HMD Global Nokia markasını taşıyan ilk akıllı telefonunu tanıttı. Nokia 150 adını verdikleri bu model günümüz akıllı telefonları ile karşılaştırıldığında onların yanında oldukça sade kalıyor. Fiyat olarak bakıldığında ise sadece 26 dolarlık bir etikete sahip, bu da hemen hemen herkesin akıllı telefon kullanabilir hale gelmesine imkan tanıyor. 240×320 piksel ve 2,4 inçlik bir ekrana sahip olan bu telefon dokunmatik yüzey bulundurmuyor, eski Nokia telefonlardan alışmış olduğumuz tuşlu klavyesi var. Görünüş olarak Nokia’nın zamanında çok satan 105, 216 ve 230’a çok benziyor fakat ek olarak microSD kart özelliğine sahip. Aynı zamanda FM radyo, Bluetooth ve mp3 player özellikleri de sunuyor. Günümüz akıllı telefonlarının pek çoğunda FM radyo özelliğinin bulunmayışı bazılarımızı üzerken, Nokia 150’nin bu özelliği taşıması kullanıcılarının yüzünü güldürecek gibi gözüküyor.

Nokia 150 flaş destekli VGA kameraya sahipken ön kamerası bulunmuyor. Yani bu telefonla ‘selfie’ çekebilmek maalesef mümkün gözükmüyor. Telefonun aynı zamanda çift sim kartlı versiyonu da bulunmakta. Tek sim kartlı versiyonu 22 saat konuşma ve 31 güne kadar bekleme süresi sunarken, çift sim kartlı versiyon 25 güne kadar bekleme süresi sunabiliyor. HMD ve Nokia’nın geliştirdiği ilk telefon evet günümüz teknolojisi düşünüldüğünde pek iddialı değil fakat gelecekte çıkaracağı telefonlarda daha iddialı olacağını düşünüyoruz.

2017 yılının Şubat ayında gerçekleşecek MWC etkinliğinde Android işletim sistemine sahip Nokia markalı akıllı telefonlarını tanıtacak olan HMD Global firması akıllı telefon piyasasına hızlı ve güzel bir giriş yapmayı planlıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here