Küresel akıllı telefon pazarının yıllık büyüme oranlarına bakıldığında Huawei hızla gelişme gösteriyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında International Data Corporation (IDC) küresel akıllı telefon pazarı için 2. çeyrek rakamlarını açıkladığı zamanki tabloda Samsung’u Çin’de geride bırakan Huawei, Xiaomi’nin tahtını elinden aldı.

Xiaomi, uzun zamandır Çin’in en çok satan cep telefonu satıcısı olarak nam salmış ve hatta “Çin’in Apple’ı” olarak anılmaya başlamıştı. Fakat gelen yeni sonuçlara göre Xiaomi artık Çin’in en büyüğü değil.

Çinli telefon devi Xiaomi, uzun zamandır oturduğu liderlik koltuğunu Huawei’ye kaptırdı.

Araştırma şirketi Canalys’nin düzenli olarak yaptığı pazar araştırmalarında, genellikle Çin’in lider telefon satıcısı konumunda Xiaomi‘yi görmeye alışmıştık. Ancak bu defa sonuçlar alışılan gibi olmadı. Gerek International Data Corporation (IDC) küresel akıllı telefon pazarı için açıkladığı rakamlarda, gerekse araştırma şirketi Canalys’nin düzenli olarak yaptığı pazar araştırma sonuçlarında Xiaomi, Huawei’nin ardında kaldı. Geçtiğimiz yıla oranla Çin’deki cep telefonu satışlarında tam yüzde 81’lik bir büyüme yakalayan Huawei, bu rakamla tahtı Xiaomi’den devraldı.
International Data Corporation (IDC) küresel akıllı telefon pazarı için 2. çeyrek rakamlarına göre; Üreticilerin toplam pazardaki paylarına bakıldığında Samsung, yüzde 21.7 pazar payı oranıyla ilk sırada yer alırken yüzde 14.1 ile Apple 2. sırayı, yüzde 8.9 ile Huawei 3. sırayı alıyor.

2014 sonunda Çin’de Samsung’u geride bırakan ama geçtiğimiz çeyrekte Apple’ın gerisinde kalan Xiaomi ise yüzde 5.3 ile 4. sırada yer alıyor. Çin’in en büyük cep telefonu üreticileri arasında Xiaomi ve Huawei’nin yanı sıra ZTE de bulunuyor.
Her ne kadar şimdi tahtı Huawei almışsa da, Xiaomi oldukça dişli bir marka ve tacı geri almak için var gücüyle çabalayacağı düşünülüyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here