Çin’in Akıllı Telefon Dev’inden Laptop

Akıllı telefon pazarında uluslararası güçlenme kaydetmeye başlayan Çin’li Huawei firması uzun bir aradan sonra yeniden dizüstü bilgisayar piyasasına girmeye hazırlandığını duyurdu. Çinli firma geçmişte ürettiği modelleriyle yüksek satış oranları yakalamış olmasa da uygun fiyatıyla dikkatlerden kaçmamıştı. Dünyanın teknoloji üreticilerinden birisi olan Huawei, bir çok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Mobil tarafta oldukça iyi bir konumda yer alan Huawei, dizüstü bilgisayar pazarına giriş yapmak için çalışmalarına başladı. En son Huawei dizüstü bilgisayarını 2009 yılında üreten firma bilgisayar pazarından çekilerek akıllı telefonlara yoğunlaşmıştı ve bir daha dönüş yapmamışlardı.

Ancak yılın başında üretmiş oldukları Huawei MediaPad 10 tablet bilgisayarlarıyla ne kadar değerli bir pazar olduğunu fark eden firma yeniden dizüstü bilgisayar üretme kararı aldı. MediaPad’ler oldukça ekonomik fiyatlara sahip orta düzey bir tablet ancak eklenebilir klavye ile minibookları aratmıyor kısıtlı özellikleri olsa da firmanın Çinli olması ve üretim tesislerinde tecrübeli olması fiyatları büyük oranda düşürüyor. Söylentilere göre Huawei’nin üreteceği dizüstü vilgisayarın adı “MateBook” olacak. Huawei, Çin’de “MateBook” ismini tescil ettirmişti. Bu da bu söylentileri kuvvetlendiriyor. Ancak şu an için MateBook’un bir PC modelimi yoksa tablet/PC hibridi bir cihaz mı olacak bilinmiyor.

Şayet Huawei aldığı kararı uygularsa Windows ve Apple gibi devleri zor durumda bırakabilir. Düşük maliyetlerde yüksek donanıma sahip bilgisayar üretmeleri pazarda büyük bir rekabet başlatacaktır. Akıllı telefon pazarında uluslararası güçlenme kaydetmeye başlayan teknoloji firmasının ürettiği ilk huawei dizüstü bilgisayarında 1 GB Ram, 160 GB Hard Disk ve İntel Atom CPU işlemci yer alırken aradan geçen 6 yıl ile daha güçlü bir dizüstü bilgisayar üretecektir. SAP HANA ile anlaşan firma data ve hız analizlerinin bitirilmesini istedi. BYD Electronics ile görüşmelere başlayan Huawei, cihazın birleşimini onlara yaptıracak ve üzerine kendi logolarını koyacak. Huawei herhangi bir terslik çıkmaması durumunda Dizüstü bilgisayarlarını 2016 Nisan ayında düzenlenecek olan Asya Ticaret Fuarında tanıtacak. Huawei’nin böyle bir işe atılmasının sebebi olarak ise en büyük rakiplerinden Xiaomi‘nin de bir bilgisayar hazırlığı içerisinde olması gösteriliyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here