Flyt Aerospace şirketi oyunlarda ve filmlerde gördüğümüz ve çoğumuzun dikkatini oldukça çeken Jatpack’lerden esinlenerek insan taşıyabilen drone geliştirmeyi planlıyor.

Dronelarla artık hayatımızın oldukça fazla alanında karşılaşıyoruz, özellikle posta dağıtımı ve kargo hizmeti gibi servislerde artık kilit nokta haline gelmiş durumdalar. Flyt Aerospace ise bu teknolojiyi daha üst seviyeye getirerek duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda büyütülebilen ve insan da taşıyabilecek kapasiteye sahip bir drone geliştirmeye başladı.

Insan taşıyabilen drone nasıl çalışıyor?

Sistem birden fazla droneun bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş ve toplamda 16 pervaneye sahip. Lityum pilleriyle çalışıyor ve toplam 159 kilo’ya kadar yük taşıyabiliyor. Şu an için sadece 2-3 metre arası yüksekliğe çıkabilen ve yaklaşık 10 dakika havada kalabiliyor. Dronelar iyice geliştirilip daha yüksek mesafelere ve daha uzun uçuş sürelerine ulaşılabilirse bu gelişmelerin araç trafiğini tamamen değiştirici etki göstermesi bekleniyor.

Flyt Aerospace şu an prototip halinde olan drone un uçuş mekanizmasını daha kullanışlı hale getirmeyi planlıyor, kullanıcıların oturacağı bölümü de kullanıcıların görüşlerine göre tasarlamayı düşünüyor. Gigafactoy bünyesinde Elon üreteceği piller ile birlikte dronelarda kullanılan pillerin ucuzlaması ve uçuş gücünün artması bekleniyor. Aynı zamanda şirket ilerleyen zamanlarda bu dev drone u güneş enerjisiyle çalıştırmak istiyor.

Uçuş testlerini paylaştığımız videodan izleyebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here