Apple iPhone 6s ve iPhone 6s Plus telefonlarında yüklü olarak gelecek olan iOS 9 özellikleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Apple şirketinden sızan bilgilere göre iOS 9’da önemli pil güncelleştirmeleri getiriyor. iOS 9 hangi cihazları desteklediği belli oldu.

Geçtiğimiz aylarda yapılan Apple WWDC 2015 ile beraber merakla beklenen iOS 9 hakkında ilk bilgiler gelmişti. Çok büyük değişiklikler olmasa da iyi detayların eklendiğini gördüğümüz İOS 9’da 09 Eylül 2015’te yapılan Apple İPhone 6S tanıtımıyla da bazı detaylar açıklanmış oldu ve piyasaya  çıkış tarihi net bir şekilde belli oldu.
Yeni mobil işletim sistemi iOS 9’u aylarca test ettikten sonra halka açmak üzere olduğunu duyuran Apple, kullanıcıların en çok  şikayet ettiği pil ömrü ve performans iyileştirmeleri gibi arka plan geliştirmelerini yapmakla kalmamış, çoklu görev sistemini de  gözden geçirmiş.

Apple iPhone iOS 9
Geçtiğimiz günlerde tanıtılan İPhone 6S, İphone 6S Plus ve İPad Pro, İOS 9 yüklü olarak piyasaya sunulacak. Bu cihazların dışında İOS 9 boyutunun küçültülmüş olması dolayısı ile güncellemeyi destekleyen pekçok Apple cihazı bunu kullanabilecek. Bu cihazları liste  olarak sunacak olursak; iPad 2, iPad 3’cü ve 4’cü nesil, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2 ve iPad mini 3, ayrıca iPod  Touch 5’ci nesil de iOS 9’a kavuşacak cihazlar arasında olacak.

 

ios 9
iOS 9’la gelen en önemli çoklu görev işlevleri olan Slide Over ve Split View, tüm iOS cihazlarına ulaşmıyor. İOS 9’daki verimliliğin  arttırılmasına yönelik geliştirmeler arasında klavyede daha iyi öneriler ve aramayla entegre edilmiş Siri var. WWDC’de hiç görmediğimiz ancak iPhone 6S’e gelen “3D Touch” adındaki geliştirilmiş Force Touch diyebileceğimiz özellik ve iPad Pro’nun tanıtımı ile ortaya çıkan  “Apple Pencil” ile iOS 9’un da marifetleri arttı. 3D Touch ile aslında bir nevi Windows’taki “sağ tık” rahatlığını yaşayacaksınız.

Bunun yanı sıra iPad Pro için çıkan Apple Pencil stylus kalemi ile de tam uyumlu çalışacak olan iOS 9’da aynı zamanda kalem desteği de gelmiş  olacağını söyleyebiliriz.

ios 9 iphone 6s
Apple’ın yaptığı WWDC etkinliğiyle iOS 9’un çıkış tarihi detayları da belli oldu. Tam sürüm için net tarih de veren Tim Cook, iOS 9’un tam sürüm olarak 16 Eylül 2015 tarihinde piyasaya sunulacağını açıkladı.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here