Apple yeni mobil işletim sistemini yayınladı. Yeni işletim sistemi olan iOS 9’da yaşanan genel sorunları ve çözümleri sizler için derledik topladık ve çözümünü yazdık.

iOS 9 ile daha Akıllı Siri, haber uygulaması, iPad, iPhone ile daha senkronize çalışacak. Bu çalışma özellikleri ile gelecek için iyi şeyler vaad ediyor. iOS 9 güncelleme yaptıysanız bakmanız gereken ilk şey rehber olmalı, eğer rehberi icloud’a yedeklemediyseniz, uçmuş olabilir, güncelleme sonrası yaşanan sık bir sorundur.

iOS 9 sorunların başında, cihazda donma, Bluetooth sorunu, ve internet sorunu başta olmaz üzere, sorunları ve çözümleri aşağıda size sunuyoruz.

Güncelleme Başarısız

ios 9 güncelleme hatasıiOS 9 güncelleme esnasında hata almanız, ve iOS 9 güncellenmemesi, bu tamamen normaldir, iOS 9 ilk çıktğı anda herkesin yüklendiği için güncelleme hatası verdi. Aynı soru iOS 8’de de olmuştu. Eğer halen güncellemediyseniz şuan güncellemek için en iyi zamandır.

Hücresel Veri Çalışmıyor

iOS güncelledikten sonra bir çok ziyaretçimizi hücresel veri’nin çalışmadığını belirtti. Wi-Fi’de sıkıntı yok ancak Hücresel veri açılmadıysa yapmanız gerekenler;

 1. iPhone’u yeniden başlatın
 2. Ayarlar>Hücresel açıp kapatın daha sonra tekrar açın
 3. Telefonu 30 saniye boyunca Uçak Modu düğmesini açıp kapatın, bunu 30 saniye boyunca sürekli yapın.
 4. Eğer bütün bunlar işe yaramadıysa iPhone’u sıfırlayın, Ayarlar>Genel>Sıfırla> Tüm Ayaları sıfırla bu şekilde hiç bir veri kaybı yaşamazsınız

bu yöntemleri deneyerek hücresel veri sorununu çözmüş olursunuz.

Wi-Fi Sorunları

iPhone kullanacıları iOS 9’a geçtikten sonra wi-fi sorunu ile karşılaşanlar oldu. Aslında sıkıntı yapacak bir sorun değil, aşağıda vereceğimiz yönetemlerle üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

 • Ağ Ayalarını sıfırlayın Ayarlar>Genel>Reset ve Ağ Ayalarını Sıfırlayın bu şekilde cihazınıda ki bütün ağ ayarlarını sıfırlarsınız, şimid Wi-fi’ye tekrar bağlanmaya çalışın
 • Uçak modunu açın ve cihazınız 10 saniye boyunca uçak modunda kalsın
 • Ayalar>Gizlilik>Konum servisleri>Sistem hizmetlerine gidin wi-fi ağı kapatın, bu özellik wi-fi tamamen kapatmaz, ancak konum servislerinin wi-fi ağını kullanmasını engeller.
 • DNS ayalarını değiştirin, Ayarlar>wifi> DNS “8.8.8.8” girin

Bluetooth Sorunları

Aslında bir çok kişi bu sorunu yaşamıyor, fakat Araba da iken telefonla konuşurken bağlantının kopması sık sık tekrar etmesi canınızı epeyce sıkmıştır.

 • Bluetooth kapatın ve telefonunuzu yeniden başlatın
 • Bluetooth ayarlarına gelerek bu aygıtı unut, diyerek tekrardan bağlanmayı deneyin
 • Ağ Ayalarını Sıfırlayın

 

Bu günlük bu kadar sorunlar sürekli güncellenecektir. Sorunlarınız varsa sormaktan çekinmeyiniz.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here