Işık ile veri transferi yapabilen çipler üretiliyor bu sayede bilgisayarlarımız artık elektrik yerine ışık ile çalışacak

Teknoloji çağında yaşadığımız yüzyılda hayatımızın her alanında bilgisayarların olduğunu söyleyebiliriz. Bilgisayarların hayatımıza iyice yerleşmesi bazı olumsuz durumlara yol açtığı gibi pek çok olumlu durumuda beraberinde getirmektedir.

Bilim adamları bilgisayarları daha da geliştirmek için yeni nesil bilgisayarlar geliştiriyorlar. Yeni yapılan bilgisayarların pek çoğu daha değişik türde çalışmakta ve eskisine göre çok daha kaliteli çalışmaktadır.

Bilim adamların yeni keşif ettiği çip elektrik yerine ışık ile çalışacak. Işık ile çalışması elektriğin daha az kullanılmasında etkili olmasının yanı sıra veri akışının daha da hızlı olmasını sağlayacak. Aslında veri akışının hızlı olması ışık ile çalışmasından kaynaklanmaktan ziyade çiplerin daha farklı ve daha kaliteli üretilmesinden dolayı olacak.

Yeni üretilen çipler 850 tane giriş çıkışı kendi üzerinde barındıracak ve bunun yanı sıra eski çiplere oranla 50 kat daha hızlı olacağa konuşulmaktadır. Ek olarak bir de diğer çiplere göre bu çipler kat kat daha küçük olacak.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here