İnternet kullanımının 1995 yılından sonra artması sonucu hayatımıza giren e-ticaret, ticaretin elektronik ortamda yapılması olarak tanımlanmaktadır.

Tarafların yüzyüze gelmesine gerek kalmaksızın telefon, faks, bilgisayar, internet gibi her türlü Teknolojik ürünleri araç olarak kullanıp elektronik ödeme ve para transferleri ile alışverişi kolaylaştıran önemli bir sistemdir. Elektronik ticareti bu kadar popüler kılan unsurların başında; hızlı ve düşük maliyetli olması ile 24 saat ulaşılabiliyor olması gelmektedir.
E-ticaretin olumlu yönlerinin yanı sıra olumsuz yönleri de bulunmakta, hepimizin yaşadığı telefonlarımıza, maillerimize vs gelen e-ticaret kapsamındaki reklamlar dönem dönem bunaltıcı olabilmektedir. Bu kapsamda Kanunlar olmasına rağmen yeteri kadar caydırıcı değildi. Türkiye’de ilk kez “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında Kayseri’de 7 firmaya vatandaşlara izinsiz cep telefonu mesajı (SMS) gönderdiği gerekçesiyle idari para cezası uygulandı.

İzin almadan tüketiciye kısa mesaj ve e-posta gönderen şirketlere yönelik, 1 Mayıs’ta yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında 15 Temmuz 2015’te uygulamaya konulan “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik“in Türkiye’deki ilk ceza uygulaması, Kayseri’de görüldü. Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun kapsamında 15 Temmuz’dan 20 Ekim itibarıyla şikayet sistemi üzerinden yapılan başvuru sayısının 109 bin 185’e ulaştığını söyledi. Aşcı, bunların yüzde 90’ının SMS’leri, yüzde 7’sinin e-postaları, yüzde 3’ü sesli aramaları şikayet ettiğini belirtti. İzinsiz reklam içerikli SMS gönderilmesi konusunda bin 657 şikayetin iletildiği Kayseri’de, 1 firmaya 6 kez biner lira, 5 firmaya biner lira ve bir firmaya 2 bin lira para cezası verildi.

Şikayet formunun doldurulmasının ardından şikayetin hangi ilden alındığına bakılarak formların o illerin Ticaret İl Müdürlüklerine yönlendirildiği uygulamada, 4 GSM şirketiyle şikayet sahibinin o ilde ikamet edip etmediği tespit ediliyor. Şikayet sahibinin o ilde olduğunun kesinleşmesinin ardından şikayet sahibi firmalardan 15 gün içerisinde savunmaları isteniyor. Savunmaların ulaşmasından sonra toplanan komisyon tarafından hazırlanan rapor doğrultusundaceza uygulanıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here