Sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan şirketi yeterince büyütemediği gerekçesi ile eleştirilen 5 yıldan beri CEO’luk görevini sürdüren Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Dick Costolo Temmuz ayında istifa etmiş yerine önce 3 aylık geçici süre boyunca sonra da resmen Jack Dorsey geçmişti.

:: Twitter’ın yeni CEO’su belli oldu

Gelir modellerini zenginleştirmekte zorlanan ve halka açıldığı günden bu yana zarar eden Twitter’da yatırımcıların desteğini arkasına alan şirketin kurucu ortaklarından Jack Dorsey, Ekim ayının başından itibaren resmen Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Twitter’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Dorsey, resmen göreve başladıktan sonra Twitter’ın geleceği için çalışmalara hemen başlamıştı. Bu konuda bir takım hamleler yapmaya başlayan Dorsey, bu ay başında Twitter‘ın küresel iş gücünün yaklaşık yüzde 8’ini (336 kişi) işten çıkaracağını duyurmuştu. Jack Dorsey, bugün yine şirketin geleceği ile ilgili bir adım attı. Kendi şahsi Twitter hesabından yayınladğı mesajlarla Jack Dorsey, Çalışanlarının motivasyonunu arttırmak için şirketteki hisselerinin üçte birini çalışanlara vereceğini açıkladı. Dorsey yayınladığı Twitter mesajında “Ben, daha büyük bir şeyin küçük parçası olmayı, küçük bir şeyin daha büyük parçası olmaya tercih ederim. Twitter’ı büyüteceğimizden eminim!” ifadelerini kullandı ve mesajın sonuna “zafer” işareti ekledi.

Dorsey ikinci mesajında da, şirkette sahip olduğu hisselerin üçte birini, çalışanları ödüllendirmek için kullanılan fona aktaracağını açıkladı.

Dorsey aynı mesajda bu hisselerin toplam hisselerin yüzde 1’ine karşılık geldiğini belirtti. Twitter’ın piyasa değeri 20 milyar dolar dolayında bulunuyor. Dorsey’in çalışanlarına ayırdığı yüzde 1 hissenin piyasa değeri de yaklaşık 200 milyon doları buluyor. Bu açıklamaların ardından Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in devrettiği hisseler, çalışanları ödüllendirmek için kullanılan fona aktarılacak.

Kısa süre önce hisselerinin yüzde 5,17’sini Suudi Prens’e satan Twitter, çalışanlarının yüzde 8’ini işten çıkaracağını açıklamanın ardından, mevcut çalışanlarının memnuniyetini artırmak veya diğer teknoloji devlerine geçişini önlemek için Jack Dorsey’in böyle bir hamlede bulunduğu düşünülüyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here