Kavanozdaki Güneş’in Son Durumu

0
76

Yapay bir Güneş oluşturma fikri, fizikle ilgilenen bilim adamlarının aklında çok uzun zamandır yer alıyordu. Alman bilim adamları bu fikri gerçekleştirmek için geçtiğimiz yıl özel bir ekip kurdular ve çalışmalara başlayıp özel bir reaktör kurdular “Kavanozdaki Güneş”.

Bu reaktör artık çalışıyor ve artık ilk sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

  Kavanozdaki Güneş nedir?

Bilim dünyası bu reaktöre “Kavanozdaki Güneş” adını taktılar, bu projede reaktör ilk olarak hidrojen plazmayı üretmeye başladı. Bilim adamları bu reaktörün sonsuz ve temiz bir enerji üretmesini bekliyorlar. Reaktörü çalıştırdıktan sonra durumunu analiz eden bilim adamları projede her şeyin gayet yolunda olduğunu ve ikinci adıma geçmeye hazır durumda olduğunu belirttiler.

Wendelstein 7-X adındaki reaktörün asıl amacı enerji sağlamaktan çok sadece Güneş yüzeyinde oluşan nükleer füzyon tepkimelerinin dünya yüzeyinde de kontrollü bir şekilde oluşturulabileceğini kanıtlamak. Eğer bu amacı gerçekleştirebilirlerse, insanlık tarihinde bir devrim yaşanmış olacak ve insanlar artık yapay güneş üretebilme yeteneğine ve teknolojisine sahip olmuş olacaklar. Böylece yapılacak daha büyük reaktörlerle tüm Dünya’ya temiz ve sonsuz bir enerji sağlamak da mümkün olmuş olacak.

Hidrojen plazması reaktörün metal yüzeyine değecek olursa reaktörü tamamen eritecek kadar sıcak bir madde. Bundan dolayı reaktör ürettiği hidrojen plazmasını yüzeyine dokundurmadan, manyetik olarak havada asılı şekilde saklıyor. Bu deney oldukça zor ve fazlasıyla tehlikeli bir deney olarak görülüyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here