Snapchat’in baş döndüren büyümesi Facebook’u yeni hamleler yapmaya sevk etti. Daha önce Snapchat benzeri bir uygulama olan Poke’u (Dürt) yayınlayan Facebook, şimdi de Snapchat’in silinen mesaj özelliğini test etmeye başladı.

Sürekli olarak büyümesini arttıran Snapchat, Facebook’u giderek korkutmaya devam ediyor. 2013 yılında Facebook’un yaptığı 3 milyar dolarlık teklifi reddeden Snapchat, yakın zamanda 19 milyar dolara değere ulaşmıştı. Snapchat’i satın almak için geçmişte girişimlerde bulunan Facebook, Snapchat ile anlaşamayınca, Snapchat’e rakip olmak için harekete geçti.

Geçtiğimiz hafta günlük aktif kullanıcı sayısı 100 milyon olan (Facebook’un onda biri) Snapchat, günlük 6 milyar video izlendiğini duyurdu. Günlük aktif 1 milyar kullanıcısı sayısı olan Facebook’ta günde 8 milyar video izlenmekte. Snapchat, bu alanda sosyal medya devi Facebook’u neredeyse yakalamayı başardı. Snapchat’in yükselişine dur demek isteyen Facebook, benzer özellikleri yavaş yavaş kendi uygulamasına eklemeye çalışıyor.

Bu konuyla ilgili ilk açıklama ise Facebook tarafından Buzzfeed’e yapıldı. Yapılan açıklamada, “Facebook Messenger’ı kişisel iletişimin en iyi yolu yapmaya çalışıyoruz” diyen Facebook yetkilileri, Fransa’da gönderildikten 1 saat sonra kendini imha eden mesajlar gönderebilme özelliğini test etmeye başladıklarını duyurdu. Facebook’a göre bu özellik, Messenger kullanırken insanlara farklı, eğlenceli bir yol sunmuş olacak. Facebook Messenger‘ın bu özelliğinin testlerinin tamamlanmasının ardından küresel olarak kullanıma sunulması bekleniyor.

Fransa’daki Facebook Messenger kullanıcıları tarafından paylaşılan bilgilere göre, mesaj ekranının sağ üst bölümünde bir kum saati yer alıyor ve bu kum saati ile kendi kendine silinen mesajlar özelliğinin geldiği görülüyor. Snapchat’in “kaybolan mesaj” özelliğinin yanı sıra 360 derece video desteği getiren Facebook’un, geçtiğimiz günlerde de Periscope benzeri bir bildirim özelliği üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here