Sciencedaily‘nin haberine göre Fonskiyonel Malzeme Araştırma Merkezi, Elektronik Fonksiyonel Makromoleküller Grubu‘nun lideri Masayoshi Higuchi liderliğindeki bir araştırma grubu tarafından makasla herhangi bir şekilde kesilebilen yeni bir kesilebilir “yaprak” ekran geliştirildi. Bu ekranı istediğiniz herhangi bir şekilde kesebildiğiniz gibi, onları elbiseler ve binalar gibi kompleks yüzeylere de uygulayabilirsiniz. Bu kesilebilir ekranın geleneksel ekran teknolojisiyle başarılamaz çeşitli ekran ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor.

201607130_press_release_full-1-300x96

  LCD ve OEL Ekranlar Daha Donanımlı Yapıya Sahip

Harfleri ve görüntüleri gösterme yeterliliği olan (LCD ve OEL gibi) yaygın ekranlar bizim günlük hayatta kullandığımız çoğu elektronik cihazdan daha donanımlıdır. Ayrıca dijital tabela ve giyilebilir cihazlar gibi çeşitli biçimlerde bilgi sunabilen ekranlar için artan bir talep vardır.

Bu geleneksel ekranları çeşitli şekillerde kesmek imkansızdır çünkü hem LCD hem de OEL ekranların içeriklerinin mühürlenmesi önemlidir. Örneğin; LCD’lerin sıvı içermesi ve OEL’lerin su oksijen ve diğer yabancı maddelere duyarlı olması gibi. Dahası bu ekranların işlevlerini sürdürebilmeleri için sürekli bir güç kaynağına bağlı olmaları gerekir. Bu gereksinimleri nedeniyle mevcut teknolojileri kullanarak kesilebilir ekran geliştirmek zor olmuştur.

Bu araştırma grubu elektrokromik özelliklere sahip bir polimer (organik/metal hibrit polimer) kullanarak makas ile herhangi bir şekilde kesilebilen “yaprak” ekranlar geliştirdi. Bu polimer nem ve oksijene karşı stabil bir kaplama tabakası oluşturmak için esnek bir alt taş üzerine püskürtülebilir. Buna ek olarak yeni ekran görsel bilgiyi almak için sadece bir kaç saniye elektriksel bağlantıya ihtiyaç duyar ve ekran güç kaynağından sağlanan enerji kesildikten sonra bile çalışmasını sürdürür.

Araştırma grubu gelecek çalışmalarında ekranlarının alanını artırmayı ve çok renkli gösterimi sağlayabilmesini amaçladıklarını belirtmişlerdir.

JTS tarafından desteklenen bu çalışma Stratejik Temel Araştırma Programının bir parçası olarak materyal cihaz ve sistem katmanları arasında disiplinler arası iş birliği ile yenilikçi Nano-elektronik araştırma alanında Ultra Hızlı, Ultra Düşük Güçlü, Ultra Geniş Alanlı Elektrokromizm projesi altında yürütüldü.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here