Mail.ru Rusça hizmet veren en büyük e-mail servisi olma özelliğini taşımasının yanı sıra Rusya’nın en büyük sosyal ağı Vkontakte‘yi de bünyesinde barındırmasıyla biliniyor. Mail.ru e-posta servisinin yanında resim ve video paylaşımı, çevrimiçi oyunlar, sosyal ağ, anlık mesajlaşma ve bulut servisi gibi hizmetler de veriyor. 1998 yılında kurulan ve 6 Ekim 2001 tarihinden beri bu ada sahip olan e-posta servisi, 2007 yılının ilk ayında hisselerinin %30’unu Güney Afrika şirketi olan Naspers‘a satmıştı.

Şimdi ise Rusya’da GSM operatörü olarak faaliyet gösteren ve ikinci büyük GSM operatörü olan Megafon, Mail.ru hisselerinin %63,8’ini Mail.ru hissedarlarından olan Alisher Usmonav’dan yaklaşık 603 milyon sterlin ödeyerek alacağını duyurdu. Bu da yaklaşık olarak 740 milyon dolar ediyor. Böylece Megafon artık Mail.ru’nun çoğunluk hissesine sahip olacak.

Daha önce Naspers’ın dışında Çin merkezli olan Tencent şirketi de Mail.ru’nun yatırımcıları arasında yer almıştı. Mail.ru çoğunluk hissesini Megafon’a satmasına rağmen faaliyetlerine aynı şekilde devam edeceğini duyurdu, yalnızca artık Megafon’un alt şirketi olarak şirket hayatına devam edecek. Hisselerin satın alma sürecinin 2017 yılının ilk 3 ayı içerisinde gerçekleştirileceği planlanıyor.

Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here